“Mastilo“ na Vašingtonskom sporazumu Beograda i Prištine nije se ni osušilo, a srpski član Predsjedništva ustalasao je diplomatske vode i političku scenu u regionu najavljujući premještanje ambasade BiH u Јerusalim.
– Za nas, za Republiku Srpsku bi bilo dobro, a ja ću uputiti zahtjev Predsjedništvu da donese odluku i izmjesti ambasadu BiH iz Tel Aviva u Јeruslaima, jer je oičigledno to interes SAD. To smo vidjeli neki dan tokom razgovora Vučića u Vašingtonu. Zašto mi to ne bi uradili ako nam je stalo do američke podrške i blagonaklonosti – rekao je Milorad Dodik.
Zahtjev za vanrednom sjednicom na kojoj bi se odlučivalo o premještanju ambasade BiH u izraelsku prestonicu Јerusalim, već je upućen u kabinet predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića.
On je istakao da je inicijativa Milorad Dodika da BiH premjesti sjedište svoje ambasade u Izraelu politikantska i populistička.
– Takva odluka uopšte neće biti tema sjednice Predsjedništva – dodao je Džaferović.
Slično kao i bošnjački član Predsjedništva i hrvatski član Željko Komšić je poručio da je Dodikova inicijativa bez šansi uz salvu već potrošenih fraza da je na američkoj crnoj listi i da je protivnik NATO integracija.
Već u srijedu i Džaferović i Komšić imaće priliku da objasne specijalnom predstavniku SAD za Balkan Metjuu Palmeru zašto su protiv.
Slobodan Šoja, istoričar i diplomata, ističe da o ovom prijedlogu treba duboko razmišljati i ne izlaziti brzo sa komentarima. U najavljenoj inicijativi Šoja prepoznaje Dodikov osjećaj za nove procese u svijetu i nastojanje da BiH i Srpsku pozicionira uz najjače igrače.
Ipak, Šoja upozorava da je arapski svijet jako uticajan u bošnjačkim krugovima i da neće blagonaklono gledati na ove aktivnosti i podsjeća da zemlje EU nisu krenule američkim stopama i premjestili ambasade u Јerusalim.
– Svaka mala i najmanja zemlja ima pravo da gradi spoljnu politiku kako ona želi. Predsjednik Dodik predlaže da je to jačanje odnosa sa SAD i Izraelom. A delikatno je pitanje odnosa arapskog svijeta prema BiH po ovom pitanju – dodao je on.
SAD su prve 2017. premjestile ambasadu u Јerusalim, za njima Gvatemala a nakon Vašingtonskog sporazuma i Srbija se obavezala da će to učiniti. U Palestini i arapskom svijetu smatraju da je Izrael okupirao Јerusalim i premještanje stranih ambasada doživljavaju kao udar na palestinsku suverenost.
RTRS