UO Fonda solidarnoosti: Avgustovske poplave bice tretirane kao nastavak majskih

August 27, 2014, 6:13 pm

Cvijanovićeva je rekla novinarima u Banjaluci da je Upravni odbor razmatrao informaciju o realizaciji podjele vaučera, te da je zaključio da je distribucija zadovoljavajuća.

Ona je dodala da je do sada podijeljeno više od 14.000 vaučera i da je ostalo još oko 3.000.

Cvijanovićeva je podsjetila da su i banke dio sistema kada je riječ o isplati vaučera i otkupu potraživanja, te da je privrednim subjektima na taj način olakšano jer ranije mogu da dođu do svog novca nego da čekaju naplatu od Fonda solidarnosti.

Ona je navela da je Upravni odbor Fonda zaključio da avgustovske poplave treba tretirati isto kao i majske, odnosno da poplavljeni u avgustu imaju ista prava kao i oni koji su poplavljeni u maju.

“I poplavljeni u avgustu će biti evidentirani, provodi se ista procedura i lokalne komisije odrađuju svoj dio posla o procjeni štete. Sve što bude evidentirano naći će se u jedinstvenom registru štete”, naglasila je Cvijanovićeva i dodala da se vodi računa o onima koji su poplavljeni i u maju i u avgustu, te da niko neće biti uskraćen za prava koja ga sleduju.

Prema njenim riječima, u Republici Srpskoj trenutno se sanira 30 školskih i predškolskih objekata.

Ona je posebnu zahvalnost izrazila UNDP-u kao organizaciji koja obavlja veliki dio posla i pruža ogromnu pomoć u saniranju štete od poplava i u Srpskoj i u Federaciji BiH.

Cvijanovićeva je dodala da je rok za podnošenje izvještaja opštinskih komisija o procjeni štete produžen do 10. septembra, te da je do sada zaprimljen 21 elaborat.

“Očekujemo još 20 takvih elaborata. Produžili smo rok za njihovo dostavljanje do 10. septembra, s tim da imamo i novu obavezu, a to je procjena štete u avgustu”, rekla je Cvijanovićeva i dodala da Republička komisija za procjenu štete i lokalne komisije rade sinhronizovano.

Ona je najavila da će Upravni odbor razmatrati probleme ljudi koji žive na poplavljenom području, a kojima se mjesto prebivališta u ličnim dokumentima vodi na nekoj drugoj lokaciji, te kako i tim građanima izaći u susret da dobiju vaučer.

Govoreći o odluci o učešću opština i gradova u prihodima od indirektnih poreza i načinu njihove raspodele, Cvijanovićeva je rekla da će Vlada podržati odluku Saveza opština i gradova koja bude jedinstvena, te da nema ništa protiv prijedloga da se opštine koje raspolažu sa više novca solidarišu sa opštinama koje imaju manje novca.

Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić izjavio je da gradovi Bijeljina i Doboj i opština Šamac, koji su pretrpjeli najviše štete od poplava, nisu uspjeli završiti elaborate, te da se nada da će taj posao završiti do 10. septembra.

“U Bijeljini ima 10.000 poplavljenih objekata, približno 7.000 domaćinstava ima pravo na vaučere. Početkom avgusta poplavljeno je novih 550 objekata”, naveo je Mićić.

On je dodao da postoji desetak projekata koje je neophodno raditi na području grada Bijeljina, kao što su sanacija oštećenih nasipa, pravljenje nasipa na Drini i Savi, te projekat u vezi sa kanalom Dašnica.

“Prioritet nam je da se zaštitimo od novih poplava. Oslobodili smo sve škole koje su bile prihvatni centri za poplavljene porodice. Imamo 114 neuslovnih kuća, od toga 89 koje su potpuno za rušenje”, rekao je Mićić koji je, takođe, zahvalio UNDP-u na pomoći u sanaciji štete od poplava.

Rezidentni koordinator UN u BiH Jurij Afanasijev rekao je da UN trenutno provode dva programa, te da je EU obezbijedila sredstva za obnovu u obrazovnom sektoru.

On je ponovio da se sanira 30 obrazovnih objekata i da će uskoro početi obnova još sedam takvih objekata.

“Zahvaljujući sredstvima EU započinjemo obnovu 2.000 domaćinstava i radićemo na tome da se najprije pomogne najugroženijim kategorijama stanovništva”, dodao je Afanasijev.

On je istakao da je razgovarano i o drugim aktivnostima koje se tiču sektora infrastrukture, poboljšanja životnih uslova i zapošljavanja, kao i o mjerama zaštite od poplava.

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *