Unutrašnja pitanja u BiH rješavati dijalogom domaćih političara, a ne miješanjem sa strane

April 9, 2022, 10:48 am

Predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija rekao je da sva otvorena pitanja u BiH moraju biti riješena unutar BiH, dijalogom domaćih političkih predstavnika tri konstitutivna naroda, bez miješanja sa strane.
Tegeltija je pojasnio da u BiH postoji nekoliko ozbiljnih pitanja koja se tiču unutrašnjih odnosa, a o kojima ne postoji saglasnost.

“Jedno od tih pitanja je svakako izborno zakonodavstvo koje se više tiče odnosa unutar same FBiH, odnosno između Bošnjaka i Hrvata, ali tu trpi i Republika Srpska jer se zbog njegovog nerješavanja dovodi u pitanje i održavanje predstojećih izbora koji su planirani za oktobar. Drugo pitanje je pitanje sprovođenja i poštovanja Ustava BiH, jer su njegove određene odredbe izmijenjene mimo predviđenih procedura”, rekao je Tegeltija.

On je naglasio da je evidentno da problemi unutar BiH postoje, ali da nema govora o bilo kakvom vidu sukoba ili incidentnih situacija, a pogotovo rata.

“Nažalost, ponekad postoji nerazumijevanje situacije u BiH od pojedinih predstavnika posebno iz zapadne Evrope koji pripisuju Miloradu Dodiku da je za secesiju zbog čega je pod velikim pritiskom pojedinih ambasada da promijeni svoju politiku, a sa druge strane unutar same BiH postoje strukture koje svaki pokušaj unutrašnjeg dijloga o neriješenim pitanjima predstavljaju i podvode pod pitanje navodne sukcesije i podjele BiH”, rekao je Tegeltija danas u Delfiju učestvujući u radu 7. Delfi ekonomskog foruma, u prvoj plenarnoj sesiji o temama koje se tiču situacije u BiH, ukrajinske krize i njenog uticaja na BiH, kao i izborima u Srbiji.

On je naglasio da Republika Srpska i Milorad Dodik podržavaju cjelovitost BiH i ne zagovaraju bilo kakav vid sukcesije, ali je jasno stavljeno do znanja da pitanje unutrašnjih odnosa mora biti rezultata dogovora unutar BiH, bez miješanja sa strane.

Kada je riječ o ukrajinskoj krizi, Tegeltija je naglasio da je BiH mala zemlja da bi na bilo koji način mogla da utiče na situaciju u Ukrajini.

“Ono što je loše a što se desilo jesu sukobi i rat. Najveća tragedija u istoriji čovječanstva jeste rat i gubitak ljudskih života koji se nikada neće i ne mogu nadoknaditi. Naš apel svima je da se ta situacija zaustavi, da se rat što prije okonča, a da se pregovorima riješe sva otvorena pitanja. Rat nikada nije bio rješenje”, poručio je Tegeltija.

On je ukazao da ni sankcije nisu nikada ništa riješile, niti je njima bilo gdje zaustavljen rat. “Naša je želja da svi u svijetu što više rade na tome da dođe do pregovora i da se zaustavi stradanje, a da se manje bavimo sankcijama. One neće zaustaviti rat, a moja poruka za Evropu je da ni slanje oružja ne zaustavlja rat niti je to pomoć koja je potrebna, već nastavak pregovora kojim se može doći do prihvatljivog rješenja”, istakao je Tegeltija.

On je konstatovao da su posljedice sankcija svi u svijetu osjetili, jer su se one prelile na cijelu Eropu, pa tako i na samu BiH.

Tegeltija je istakao da se ukrajinska kriza duboko prelila i u BiH i ostavlja negativne posljedice na opšte stanje.

“Prvo, to su ekonomske posljedice koje su nam došle kroz povećanje cijena energenata, zatim osnovnih životnih namirnica, ali i svih proizvoda u našoj zemlji i cijeloj Evropi. Ako se ovo nastavi, stići će nas problemom inflacije koja će biti velika po obimu, vjerovatno i dvocifrena, a niko od nas sada nema odgovor kako da se ta inflacija zaustavi. Sve to negativno utiče i na EU odakle dolaze naši najvažniji spoljno-politiki partneri”, pojasnio je predsjedavajući Savjeta ministara.

Sa druge strane, naglasio je on, kriza u Ukrajini pokazala je sve političke slabosti i unutar same BiH i različito viđenje te situacije.

“Srbi zagovaraju princip neutralnosti, normalno, uz svaku vrstu humanitarne podrške i pomoći koja je potrebna, a politički predstavnici Bošnjaka zalažu se za uvođenje sankcija Rusiji. Susrećemo se sa problemom da je neusklađena spoljna politika BiH dovela do toga da pojedini ambasadori glasaju susprotno stavovima Predsjedništva BiH koje je jedino zaduženo da vodi spoljnu politiku. Upravo tu, kada neki odlučuju mimo zvaničnih stavova u BiH, pokazuje se sva slabost njene spoljne politike. Kako ćemo taj problem riješiti na kraju, vidjećemo”, rekao je Tegeltija.

On je podsjetio i da je srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik podnio krivične prijave protiv onih koji iznose stavove koji nisu usaglašeni u toj instituciji.

“To nije uobičajen način, ali je vjerovatno u ovom trenutku jedini da se pokaže da ne postoji jedinstven stav o krizi u Ukrajini, jer stavovi su jasno podijeljeni – Srbi zagovaraju neutralan stav, dok su Bošnjaci veliki zagovornici uvođenja sankcija Rusiji”, naglasio je Tegeltija, dodavši da BiH politički nema snage da uvede sankcije bilo kome.

On je ponovio da su se sankcije uvedene Rusiji samo prelile u BiH i Evropu, jer je dovoljno pogledati cijene energenata. “Kako one rastu, tako rastu i cijene drugih proizvoda i to će biti teško izdržati za naše građane. Smatram da mir mora doći odmah, rat nikada nije opcija, i pregovorima riješiti sva sporna pitanja”, poručio je Tegeltija.

Upitan o ruskom uticaju u BiH, predsjedavajući Savjeta ministara je rekao da se o tome dugo priča, ali bez bilo kakvog dokaza i argumenta.

“To se ničim ne može dokazati. Ja sam već nekoliko godina na poziciji predsjedavajućeg Savjeta ministara i nikada nijedna inicijativa ili zahtjev bilo kakve vrste nije došao sa ruske strane. U BiH postoji srpski narod koji blagonaklono gleda prema Rusiji. Mi iz Republike Srpske doživljavamo Rusiju kao zemlju na koju se možemo osloniti i od koje možemo dobiti podršku u međunarodnim institucijama u trenutku kada postoje neke inicijative koje nisu nimalo dobronamjerne, a usmjerene su protiv nas”, pojasnio je Tegeltija.

On je dodao da je u tim situacijama Rusija podrška Republici Srpskoj i ponovio da nema nikakvog ruskog uticaja u BiH.

Upitan da prokomentariše nedavne izbore u Srbiji, Tegeltija je rekao da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić svojim radom u Srbiji i odnosom prema zemljama zapadnog Balkana zaslužio ovu pobjedu, kao i njegova partija SNS, a to su građani prepoznali.

“Dobićemo jednu stabilnu vlast u Srbiji što je veoma važno, jer je to zemlja koja treba da obezbijedi mir i stabilnost u regionu. Vučić je zagovornik saradnje na zapadnom Balkanu koja je neophodna, jer smo svi mi oslonjeni na Srbiju kada je riječ o nabavci pojedinih proizvoda, što se vidjelo i sada u vrijeme ukrajinske krize”, istakao je Tegeltija.

On je ocijenio da je odnos BiH i Srbije veoma dobar i konstruktivan i podsjetio da je Vučić snažno podržavao mnoge projekte u BiH, bez razlike i u Republici Srpskoj i FBiH, te da je u svakom trenutku veoma transparentnom politikom potvrđivao cjelovitost teritorije BiH.

“Aleksandar Vučić je faktor stabilnosti, a nikako nestabilnosti na području zapadnog Balkana”, istakao je Tegeltija na prvoj plenarnoj sesiji čiji je moderator glavni urednik italijanskog lista “Korijera dela sera” Federiko Fubini.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *