Izvršni savjet ima 58 članica, od kojih su 32 priznale Kosovo, a dvadesetak od tih zemalja već je podržalo ablanski zahtjev za prijem Kosova u Unesko.
Ako pitanje prijema Kosova danas bude uvršteno u dnevni red o njemu bi se moglo raspravljati i glasati oko 20. oktobra, pred kraj zasjedanja Izvršnog savjeta.
Odluka se donosi većinom glasova, a ukoliko prijedlog bude prihvaćen konačnu odluku o prijemu Kosova u članstvo donosi Generalna konferencija Uneska koja zasjeda od 3. do 18. novembra.
Generalnu konferenciju čine predstavnici 195 zemalja članica. Svaka zemlja članica ima jedan glas, a za donošenje odluke potrebna je dvotrećinska većina.
Zahtjev za prijem Kosova u Unesko je formalno podnijela Albanija, a podržalo ga je 45 zemalja.
U obrazloženju dokumenta pripremljenog za Izvršni savjet Uneska navodi se da je u ime Kosova zahtev za prijem u Unesko podnio zamjenik premijera i šef diplomatije Hašim Tači u pismu generalnom direktoru 4. avgusta.
U prijedlogu odluke navodi se da Izvršni savjet donosi preporuku da Generalna konferencija primi Kosovo u članstvo, imajući u vidu da “Kosovo prihvata ustav te organizacije i da je spremno da ispunjava obaveze koje proističu iz članstva i učestvuje u troškovima”.
Uoči zasjedanja Izvršnog savjeta u Parizu premijer Srbije Aleksandar Vučić uputio je pismo svim članicama Uneska u kom je ocijenio da je zahtjev Kosova da postane članica te organizacije neutemeljen sa stanovišta međunarodnog prava i da je zbog toga, kao i sa političkog i moralnog aspekta, za Srbiju apsolutno neprihvatljiv.