Završeno glasanje u Unesko, Kosovo odbijeno

November 9, 2015, 7:54 am

Među zemljama koje nisu podržale prijem Kosova su Brazil, Kina, Španija, Rusija, Indija, Kazahstan, Palestina, Sjeverna Koreja, Slovačka, Urugvaj, Venecuela.

Uzdržani su, između ostalih, bili Bosna i Hercegovina, Kolumbija, Grčka, Nigerija, Peru, Poljska, Rumunija, Singapur, Trinidad i Tobago, Tunis i Zambija.

Za pristupanje Kosova Unesku, između ostalih, glasali su Belgija, Francuska, Kanada, Bugarska i Belize, Irska, Island, Italija, Litvanija, Malezija, Pakistan, Panama, Norveška, Novi Zeland, Portugal, Češka, Velika Britanija, Slovenija, Švedska, Švajcarska, Čad, Tajland, Turska, Avganistan, Albanija, Njemačka, Andora…

13.00… Glasanju je pristupilo 170 država. Za prijedlog Srbije glasalo 58, protiv 88 država i 22 su bile uzdržane, dok predstavnici 16 zemalja nisu bili prisutni u sali.

Prijedlog za odlaganje podržali su Rusija, Brazil, Indonezija, Kina, Rumunija, Grčka, Angola, Argentina, Bjelorusija, Bolivija, Bocvana, Kipar, Kolumbija, Kuba, Eritreja, Španija, Etiopija, Gruzija, Haiti, Indija, Maroko, Meksiko…

Protiv su bile Francuska, Velika Britanija, Hrvatska, Slovenija, Makedonija, Belgija, Estonija, Saudijska Arabija, Austrija, Bugarska, Njemačka, Australija, Ujedinjeni Arapski Emirati, dok je BiH uzdržana, prenosi RTS.

Bahami su u poslednji trenutak tražili da promijene glas iz “za” u “protiv”.

Devet zemalja nije imalo pravo glasa, među njima i Sjedinjene Američke Države.

12.50 – U toku je glasanje u Parizu. Prijedlog Srbije za odlaganje podržali Rusija, Brazil, Indonezija, Kina, Rumunija, Grčka.  Protiv Francuska, Britanija, Hrvatska, Slovenija, Makedonija. BiH uzdržana, javio je RTS.

Srbija je na početku sjednice zatražala da rasprava o toj tački dnevnog reda bude odgođena i da se o tome pregovara u Briselu, prenijeli su beogradski mediji.

Ambasador Srbije pri Unesku Darko Tanasković kaže da je, objektivno gledajući, krajnje neizvjesno da li će se Generalna konferencija pozitivno izjasniti o tom zahtjevu.

Tanasković ističe da su, budući da sistem glasanja u Unesku, gdje su za prijem države nečlanice UN potrebne dvije trećine glasova onih koji su pristupili izjašnjavanju, pri čemu se glasovi uzdržanih prilikom utvrđivanja rezultata ne uzimaju u obzir, moguća oba ishoda, jer će, vjerovatno, razlika između glasova “za” i “protiv” biti neznatna.

“Da bi se izbegla ovakva nepoželjna politička podela u specijalizovanoj agenciji UN za obrazovanje, nauku i kulturu, Srbija će predložiti odlaganje rasprave o ovoj kontroverznoj tački dnevnog reda, bar do narednog zasedanja Generalne konferencije 2017. godine”, naveo je Tanasković.

Za odlaganje bile su Kina, Rusija, Kuba, Argentina, a odlgaganju su se usprotivile SAD, koje nemaju pravo glasa, ali imaju pravo obraćanja, Njemačka i Velika Britanija.

Predstavnik Velike Britanije je rekao da se nikad nije desilo da bude odbijena zemlja koju je predložio Izvršni savjet, da je Kosovo članica MMF i Svjetske banke i da ovaj zahtjev nema nikakve veze sa dijalogom Beograda i Prištine i sa procesom evropskih integracija dvije strane.

Tome se usprotivio Tanasković rekavši da je ovdje riječ o presedanu jer nikada nije bila ovakva situacija jer Kosovo nije država.

Predstavnik Argentine je rekao da zathjev za prijem Kosova nije u skladu sa rezolucijom 1244, dok je predstavnik Kube rekao da je to suprotnom međunarodnom pravu.

Za donošenje odluke o odlaganju potrebna je prosta većina glasova, uz iste propozicije postupka i utvrđivanja rezultata izjašnjavanja.

 

7.44… Generalna konferencija Uneska u Parizu će raspravljati i odlučivati o zahtjevu samoproglašenog Kosova za prijem u tu organizaciju, a Srbija će, kako je najavljeno, učiniti sve da ta tačka dnevnog reda bude odložena i da se o tome pregovara u Briselu.

Ambasador Srbije pri Unesku Darko Tanasković rekao je da, što se tiče izgleda da se Generalna konferencija pozitivno izjasni o tom zahtjevu, oni su objektivno krajnje neizvjesni.

S obzirom na to da sistem glasanja u Unesku, gdje su za prijem države nečlanice UN potrebne dvije trećina glasova onih koji su pristupili izjašnjavanju, pri čemu se glasovi uzdržanih prilikom utvrđivanja rezultata ne uzimaju u obzir, moguća su oba ishoda, jer će vjerovatno razlika između glasova “za” i “protiv” biti veoma tijesna, istakao je Tanasković.

“Da bi se izbjegla ovakva nepoželjna politička podjela u specijalizovanoj agenciji UN za obrazovanje, nauku i kulturu, Srbija će predložiti odlaganje rasprave o ovoj kontroverznoj tački dnevnog reda, bar do narednog zasjedanja Generalne konferencije 2017. godine”, naveo je Tanasković.

Za donošenje odluke o odlaganju, napominje, potrebna je prosta većina glasova, uz iste propozicije postupka i utvrđivanja rezultata izjašnjavanja. “Sve je, dakle, otvoreno”, zaključio je Tanasković.

Savjetnik predsednika Srbije Ivan Mrkić izjavio je u petak da će delegacija Srbije predložiti da se ta tačka odloži, jer je to, kako je rekao, najrazumniji stav za čitav region. “Naš čvrst stav je da se o takvim stvarima pregovara u Briselu, gdje im je i mjesto”, rekao je Mrkić istakavši da su svi svjesni teškoća I iskušenja zbog pokušaja Prištine da “svoje jednostrane i ilegalne akte nekako legalizuju na mala vrata”.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić upozorio je u srijedu u Parizu da se ne smije dozvoliti da Unesko bude politizovan ili zloupotrebljen i apelovao na odlaganje debate o članstvu Kosova u toj organizaciji kako bi se dala šansa dijalogu.

Ako do glasanja i dođe, Dačić je pozvao sve zemlje da glasaju protiv, jer će u suprotnom prekršiti međunarodno pravo.

“Odložimo debatu po ovom pitanju u Unesku i dajmo šansu dijalogu jer to je jedini način da se i o ovom pitanju postigne obostrano prihvatljivo rješenje i time izbjegnu dalje podjele, politizacija i konfrontacija unutar Uneska. Ovakav pristup je i u duhu principa na kojima je utemeljena ova Organizacija i, uvjereni smo, u najboljem je interesu regionalne stabilnosti i saradnje,” rekao je Dačić. Kako je istakao, međunarodno pravo je univerzalno i važi za sve.

U obraćanju na generalnoj debati 38. zasjedanja Generalne konferencije Uneska, Dačić je podsjetio da Unesko ne donosi političke odluke o državnosti, a da po osnovu rezolucije SB UN 1244, Kosovo i Metohija teritorija Republike Srbije pod privremenom upravom UN, na kojoj i danas djeluje misija UN – UNMIK, što znači da “Kosovo nije država.”

Da je ishod rasprave u Generalnoj konferenciji Uneska sasvim neizvjesna potvrđuje i pisanje prištinskog Telegrafa koji prenosi da kosovska delegacija smatra da se trenutno ne može predvidjeti da li će uspjeti da obezbijedi dvije trećine glasova za članstvo u tu specijalizovanu agenciju UN.

Telegraf, naime, piše da pojedine zemlje članice Uneska, koje su priznale Kosovo, do petka nisu predale akreditive zbog čega neće moći da glasaju. Riječ je o šest zemalja – Antigva, Dominikanska Republika, Kirabati, Maršalska Ostrva, Nauru i Niue.

Izvor: Srna/Tanjug

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *