Visoke temperature za ovo doba godine ubrzale su razvoj uljane repice. Već krajem marta zažutjele su se parcele na imanju Dragana Popovića u Palačkovcima kod Prnjavora. Trenutno je ova biljka u punom cvatu.
Kada repica cvjeta, polja se zlate. Tako je sada i na imanju porodice Popović u Palačkovcima kod Prnjavora. Žuti cvjetovi daju posebnu sliku duž naših polja. Ova uljarica prva je značajna paša za pčelare, pa sve vrvi od zujanja pčela.
Na površini oko 97 dunuma, na ukupno šest parcela, Dragan Popović jesenas je posijao uljanu repicu. Iako je rano govoriti kakav će biti prinos, zadovoljan je kaže trenutnim stanjem, a u prethodne dvije godine, imao je tri tone po hektru. Kada je u pitanju proizvodnja, uljana repica je kaže, veoma zahtjevna za uzgoj.
“Tu je najvažnija priprema zemljišta, koja počinje u avgustu, odmah poslije skidanja pšenice i ječma. Uradi se se prva priprema zemljišta sa roto brnačom, nakon čega čekamo mjesec, malo jače kako bi se stekli idealni uslovi za sjetvu. Tada se uradi druga priprema zemljišta, a potom i sjetva same uljane repice. Neke norme su 3 kg po hektru sjemenske repice”, kaže nam Popović.
Čim krene vegetacija, radi se kaže prva prihrana uljane repice. Proljeće je doba godina kada je najbitnije da se ova kultura sačuva od insekata.
“Tu ide sulfan, to je u suštini kan sa primjesama sumpora ili čist kan. Ove godine, zbog nedostatka sulfana na tržištu, prvu prihranu sam radio sa nekoh 280 kg po hektru kanom, a drugu prihranu sam radio prije petnaestak dana sa 300 kg sulfana po hektru. Između ostalog, u proljeće je najvažnije i najbitnije sačuvati uljanu repicu od insekata, a tu se misli na sjajnik, koji pravi velike štete na pupoljcima. Takođe, još jedan insekt jeste repičina pipa, koja polaže jajašca u korijen repice, a kasnije razmonožavanjem larvi, dolazi do uništavanje stabljiku repice”, objašnjava ovaj poljoprivrednik.
Faza cvjetanja uljane repice počinje po pravilu, krajem aprila – početkom maja. Ove godine, vrlo toplo vrijeme uslovilo je nešto raniji početak cvjetanja.
“Ove godine, uljana repica se zaista nalazi u dobroj kondiciji i za ovaj period godine, mogu reći da je priroda nekih 20 dana ranije krenula sa vegetacijom. Pretprošle godine, 20-marta uljana repica je bila skroz u fazi mirovanja, dok ove godine, 20-marta je već počela da cvjeta. Trenutno, centralno stablo završava formiranje mahuna, dok bočne grane su, recimo u nekih 20-30% cvjetanja i u intenzivnom izbijanju bočnih grana i stvaranju pupoljaka”, kaže Popović, dodajući da će ove godine, cvjetanje trajati još nekih 10-ak dana.
Ponegdje u Srbiji, na vojvođanskim poljima, domaćini od uljane repice imaju prinose i po četiri tone, a prvo mjesto drži Velika Britanija sa sedam i po tona. Naša polja su daleko ispod toga, zbog strukture i kvaliteta zemljišta, ali i količine humusa. Popovići su inače poznati po farmi svinja, a trenutno imaju 54 krmače sa nazimicama.
Tekst i foto: TV K3