Ovo se, između ostalog, navodi u reviziji o konsolidovanom izvještaju budžetskih korisnika RS, koji je Glavna služba za reviziju javnog sektora RS ocijenila mišljenjem s rezervom.
“Na svim računovodstvenim fondovima iskazan je ukupan deficit u iznosu od 127.574.873 KM, dok je stvarni deficit 193.811.846 KM”, navodi se u izvještaju Glavne službe za reviziju javnog sektora, koji je juče objavljen.
Zanimljivo je da je Ministarstvo finansija RS iskazalo deficit od svega 3,6 miliona KM, dok je revizija utvrdila da se radi o čak 30,6 miliona KM. Ovo je posljedica toga što pojedina ministarstva u Vladi RS uglavnom nisu pravilno evidentirala svoje obaveze prema dobavljačima.
Kako se navodi u izvještaju revizije, u suštini ne radi se o nepokrivenom deficitu, jer je čak nekoliko miliona KM ostalo neraspoređeno, iako Vlada RS zaključno s prošlom godinom do 28. februara nije izmirila najmanje 119 miliona KM.
“U bilansu uspjeha iskazani su ukupni prihodi od 1,8 milijardi KM i ukupni rashodi od 2,1 milijardu KM. Revizijom je utvrđen negativni finansijski rezultat od 316,8 miliona KM”, navodi se u izvještaju.
Kršenje Zakona o javnim nabavkama, pogrešno klasifikovanje troškova, nezakonito izdavanje garancija, kršenje Zakona o budžetskom sistemu RS, samo su dio onoga zbog čega je Glavna služba za reviziju javnog sektora konsolidovani budžet ocijenila mišljenjem s rezervom.
“Emisija trezorskih zapisa u 2014. godini na osnovu odluke Narodne skupštine RS izvršena je suprotno Zakonu o izvršenju budžeta, jer su u Odluci o usvajanju budžeta za 2014. godinu projektovani primici od kratkoročnog zaduživanja od 45,5 miliona KM, a izvršeno je zaduženje putem trezorskih zapisa od 92,7 miliona KM”, navodi se u izvještaju Glavne službe za reviziju javnog sektora RS.
Zaključno sa 28. februarom ove godine neizmirene obaveze po osnovu subvencija za podsticaj poljoprivrede u 2014. godini iznosile su 21,9 miliona KM i pored činjenice da je Agencija za agrarna plaćanja, osim odobrenih 80 miliona, koristila i dodatna sredstva od 15,3 miliona KM.
“Korisnici budžeta RS u 2014. godini stvorili su veće obaveze od rebalansom odobrenih i raspoloživih za najmanje 27 miliona KM, što je suprotno Zakonu o budžetskom sistemu RS”, navodi se u izvještaju.
Tokom prošle godine RS je redovno servisirala spoljni dug, na šta je ukupno otišlo preko 264 miliona KM, od čega je na glavnicu duga otišlo 229 miliona KM, a na otplatu kamata 35,23 miliona KM.
Najviše je plaćeno MMF-u i to 113 miliona KM, međutim dugoročne obaveze prema ino-kreditima iznose 2,72 milijarde KM. Na unutrašnji dug otišlo je preko 253 miliona KM, s tim da je ukupan unutrašnji dug 2,17 milijardi KM.
Značajna odstupanja prilikom evidentiranja sredstava uočena su i kod Fonda solidarnosti RS, koji je zaključno s prošlom godinom imao više od 86 miliona KM obaveza.
Ukupan budžetski okvir prošle godine bio je 2,025 milijardi KM, a ukupan zahtjev za dodatnim finansiranjem bio je 2,276 milijardi KM.
(Nezavisnen novine)