Zamenik direktora Poreske uprave Marko Marinković izjavio je da postoji osnovana sumnja da su operativni podaci MUP-a, kao i svih poreskih obveznika u Srbiji, uključujući i podatke o građanima i firmama – izneti iz Poreske uprave, prenosi Tanjug.
Marinković je rekao da se za ovo delo sumnjiče poreski stručnjak Milica Bisić, nekadašnja državna sekretarka Ministarstva finansija dok je ministar bio Lazar Krstić, Nikola Ćorsović, Ivan Posavec, nekadašnji Krstićev savetnik i još nekoliko “praktikanata”.
Marinković je istakao da su oni, po ovlašćenju koje im je dao tadašnji ministar Lazar Krstić, mogli slobodno da kao radna grupa ulaze u Poresku upravu.
“Njima je, po nalogu Nikole Ćorsovića, bivšeg Krstićevog državnog sekretara, dato više baza podataka i baza MUP-a koje su označene kao strogo poverljive. Tu se nalaze svi podaci i o vozilima i o građanima”, objasnio je Marinković.
Prema zakonu, rekao je Marinković, spisi sa oznakom “Strogo poverljivo” ili “Državna tajna” ne smeju da se iznose iz Poreske uprave, a ni pristup takvim podacima ne mogu da imaju osobe bez posebnog odobrenja, jer se to, u suprotnom, smatra krivičnim delom.
“Zaključili smo da je bilo neovlašćenog pristupa računarima i osnovano sumnjamo da je izvršeno krivično delo protiv države davanje podataka drugim licima”, rekao je Marinković.
Naveo je da podaci svih građana Srbije, posle ovog incidenta, mogu da budu objavljeni bilo kada i da Poreska uprava za to ne može da snosi odgovornost.
Marinković je dodao da je Posavec na tri DVD-a izneo podatke, držao ih kod sebe, a u nekom trenutku je boravio i u inostranstvu dok su podaci još bili kod njega.
“Takve stvari se, narodski rečeno, nazivaju špijunažom”, smatra Marinković.
Ponavlja da Poreska uprava dalje nije nadležna za taj slučaj jer su podaci prosleđeni tužilaštvu i policiji.
Ipak, kako je istakao, ne može da potvrdi da je Posavec zloupotrebio podatke jer tužilaštvo treba da utvrdi te činjenice.