Izmjene ovog zakona uputili su u parlamentarnu proceduru poslanici Saveza za bolju budućnost BiH. Njime se briše dosadašnja odredba prema kojoj izabrani i imenovani funkcioneri na nivou BiH imaju pravo na platu godinu dana po isteku mandata.
Zdenka Džambas, iz Kluba Hrvata u Domu naroda BiH, kazala je da Hrvati neće glasati za ovaj prijedlog, nego će čekati kompletan i sveobuhvatan zakon.
U drugom čitanju usvojen je i Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o ministarstvima i drugim organima uprave BiH, kojim se uspostavlja sistem srednjoročnog i godišnjeg planiranja, te obezbjeđuju osnove za kvalitetno upravljanje finansijskim razvojem u skladu sa nadležnostima Savjeta ministara BiH. Uspostavljen sistem srednjoročnog i godišnjeg planiranja
U drugom čitanju usvojen je i Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o ministarstvima i drugim organima uprave BiH, kojim se uspostavlja sistem srednjoročnog i godišnjeg planiranja, te obezbjeđuju osnove za kvalitetno upravljanje finansijskim razvojem u skladu sa nadležnostima Savjeta ministara BiH.
Delegati nisu u drugom čitanju usvojili Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o udruženjima i fondacijama BiH kojim se uvažavaju preporuke Manivala, s ciljem dodatnog obezbjeđivanja praćenja finansijskih tokova novca. Nova zakonska rješenja treba da unaprijede sistem prevencije borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma u skladu sa preporukama Manivala.
Manji troškovi Oružanih snaga BiH Dom naroda je u prvom čitanju usvojio Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama BiH kojim se uvodi i definiše pojam “kandidati na obuci” kao kategorija lica na službi u Oružanim snagama BiH, zatim se fleksibilnije uređuje procedura izbora i imenovanja oficira na formacijsko mjesto komandanta puka, preciznije se propisuju uslovi za unapređenje, te sticanje uslova za penziju.
Predloženim odredbama pomjera se starosna granica za penzionisanje oficira sa 55 na 57 godina i podificira sa 50 na 55 godina, uz obrazloženje da je dosadašnja praksa pokazala da je veliki broj oficira sa iskustvom potrebnim Oružanim snagama BiH morao napustiti službu zbog navedenog zakonskog ograničenja.
Dužina trajanja službe za profesionalne vojnike, angažovane na poslovima deminiranja, produžava se za tri godine, odnosno do 38. godine.
Usvajanjem izmjena zakona, prijem lica u Oružanim snagama BiH bio bi odgođen u narednih pet godina, što bi u periodu od 2016. do 2020. godine smanjilo troškove Oružanih snaga za 3.470.960 KM.
Dnevni red Na sjednici koja Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH razmatra se Akcioni plan za sprovođenje Reformske agende na nivou Vijeća ministara BiH. Iz Akcionog plana je do 8. decembra prošle godine realizovano 17 generalnih mjera na nivou Vijeća ministara BiH u planiranim rokovima, kojima se značajno unapređuje stanje u oblastima javnih finansija, oporezivanja i fiskalne od
rživosti, poslovne klime, vladavine prava i dobrog upravljanja, te reforme javne uprave. Vijeće ministara BiH usvojio je početkom oktobra Akcioni plan za sprovođenje Reformske agende na nivou Vijeća ministara BiH, koji sadrži paket sa više od 50 mjera koji će provesti institucije BiH u 2015. i 2016. godini same ili u saradnji sa entitetima u BiH. Predstavnički dom je na sjednici početkom godine primio k znanju Akcioni plan.
Poslanici će u drugom čitanju razmatrati Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH kojim je predviđeno ukidanje takozvane naknade “bijeli hljeb” za izabrane i imenovane zvaničnike, saopšteno je iz parlamenta. Izmjene ovog zakona uputili su u parlamentarnu proceduru poslanici Saveza za bolju budućnost BiH.
Njime se briše dosadašnja odredba prema kojoj izabrani i imenovani funkcioneri na nivou BiH imaju pravo na platu godinu dana po isteku mandata.
Pred poslanicima će se u prvom čitanju naći Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama BiH, kojim se uvodi i definiše pojam “kandidati na obuci” kao kategorija lica na službi u Oružanim snagama BiH, zatim se fleksibilnije uređuje procedura izbora i imenovanja oficira na formacijsko mjesto komandanta puka, preciznije se propisuju uslovi za unapređenje, te sticanje uslova za penziju.
Predloženim odredbama pomjera se starosna granica za penzionisanje oficira sa 55 na 57 godina i podificira sa 50 na 55 godina, uz obrazloženje da je dosadašnja praksa pokazala da je veliki broj oficira sa iskustvom potrebnim Oružanim snagama BiH morao napustiti službu zbog navedenog zakonskog ograničenja.
Dužina trajanja službe za profesionalne vojnike, angažovane na poslovima deminiranja, produžava se za tri godine, odnosno do 38. godine.
Usvajanjem izmjena zakona, prijem lica u Oružanim snagama BiH bio bi odgođen u narednih pet godina, što bi u periodu od 2016. do 2020. godine smanjilo troškove Oružanih snaga za 3.470.960 KM. Na dnevnom redu sjednice u drugom čitanju naći će se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o udruženjima i fondacijama BiH kojim se uvažavaju preporuke Manivala, s ciljem dodatnog obezbjeđivanja praćenja finansijskih tokova novca.
Nova zakonska rješenja treba da unaprijede sistem prevencije borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma u skladu sa preporukama Manivala.
U drugom čitanju biće razmatran i Prijedlog zakona o štrajku zaposlenih u institucijama BiH kojim BiH, kao članica Međunarodne organizacije rada, ovu oblast harmonizuje sa ratifikovanim međunarodnim konvencijama i međunarodnim pravom.
Propisuje se da zaposleni ne mogu otpočeti štrajk prije utvrđivanja minimuma procesa rada, koji se utvrđuje odlukom Savjeta ministara BiH uz konsultacije sa sindikatom, radi zaštite javnog i opšteg interesa građana i bezbjednosti.
Na dnevnom redu sjednice je u drugom čitanju i Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o ministarstvima i drugim organima uprave BiH, kojim se uspostavlja sistem srednjoročnog i godišnjeg planiranja, te obezbjeđuju osnove za kvalitetno upravljanje finansijskim razvojem u skladu sa nadležnostima Savjeta ministara BiH.
U drugom čitanju biće razmatran i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravi, kojim se unapređuju postojeća zakonska rješenja u skladu sa načelima efikasne javne uprave.
Predstavnički dom ranije je podržao amandmane prema kojim poslanici neće imati pravo na savjetnike i šefove kabineta, a ovi amandmani postali su dio teksta Prijedloga zakona.
Dom naroda će danas razmatrati i zahtjev delegata Marija Karamatića za razmatranje Prijedloga zakaona o izmjenama Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja po hitnom postupku.
(Nezavisne novine)