Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH će i ove godine objaviti oglas za kupovinu zgrade u Banjaluci, a ako im ni četvrti, nakon tri propala pokušaja, ne urodi plodom, ne isključuju mogućnost da sami sebi grade objekat.
Naime, UIO je do sada već tri puta raspisivao javni oglas za kupovinu zgrade za smještaj sjedišta UIO i Regionalnog centra Banjaluka, ali im se na oglase niko nije prijavljivao. UIO će stoga, kako poručuju, i ove godine objaviti oglas za kupovinu zgrade u Banjaluci, jer sredstva u budžetu imaju, a ako ni to ne bude dalo rezultate, tražiće rezervno rješenje.
“Ukoliko i u narednom periodu ne bude moguće da se riješi ovaj problem i kupi zadovoljavajući objekat, svakako je jedna od opcija da UIO o svemu informiše Upravni odbor UIO, te da traži saglasnost da se eventualno izmijeni odluka Savjeta ministara BiH na način da se ide u kupovinu zemljišta i da sami gradimo novi objekat”, rekao je za “Nezavisne” Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije i međunarodnu saradnju UIO BiH.
U ovom trenutku službenici UIO u Banjaluci smješteni su na pet lokacija, a ta dislociranost, kako navode, veoma otežava komunikaciju i stvara znatne troškove, budući da se određeni prostori i iznajmljuju od trećih lica.
“Kupovinom jednog objekta u Banjaluci, a radi se o objektu koji bi morao imati oko 10.000 metara kvadratnih poslovnog prostora, svi bi službenici UIO bili smješteni u istom objektu. Lakša bi bila komunikacija i saradnja, a znatno bi se smanjili i troškovi”, naglašava Kovačević.
Podsjetimo, UIO je u ranijim godinama riješio smještaj službenika u novim objektima u Sarajevu, Mostaru i Tuzli. Prema odluci Savjeta ministara, UIO ima na raspolaganju 35 miliona KM za kupovinu objekta u Banjaluci, koji će realno biti i najveći, jer se u taj objekat moraju smjestiti centralna kancelarija UIO i Regionalni centar Banjaluka.
UIO je u potrazi za samostalnom poslovnom građevinom u gradu na Vrbasu, na udaljenosti ne većoj od tri kilometra od sadašnjeg sjedišta, koje se nalazi u Ulici bana Lazarevića. Pravo da se prijave, tokom ranijih javnih oglasa, imali su svi vlasnici nekretnine bez tereta, s tim što su morali da ispune i neke uslove, ali i dostave dokaze propisane tenderskom dokumentacijom. Rok za ponude u trećem pokušaju da kupe zgradu istekao je 12. aprila prošle godine u podne, ali do tog momenta nije stigla nijedna prijava.
Podsjećamo, 2014. godine Uprava je raspisivala javni oglas za kupovinu poslovnog objekta u Banjaluci, koji je poništen, jer nije dostavljena nijedna prihvatljiva ponuda. Nijedna prihvatljiva ponuda nije dostavljena ni kada je Uprava 2017. raspisivala ponovni javni oglas za kupovinu poslovnog objekta u Banjaluci, pa je i on poništen.
(Nezavisne)