Uhapšeno šest lica zbog ratnog zločina na području Čemernog

December 19, 2017, 1:49 pm

Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu BiH /Sipa/ uhapsili su jutros na području opština Kakanj i Ilijaš šest lica osumnjičenih za ratne zločine nad srpskim civilima na području Čemerna tokom 1992. godine.

Uhapšeni su: Teufik Turudić /57/ i Senad Sikira /58/ iz Kaknja, Mirsad /53/ i Nusret Bešlija /55/, te Hamdija Spahić /57/ iz Ilijaša i Mirzet Bešlija /49/ iz Sarajeva, saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

Hapšenje su izvršili pripadnici Agencije za istrage i zaštitu BiH /SIPA/ po nalogu Tužilaštva BiH.

U saopštenju se navodi da je riječ o nekadašnjim pripadnicima Teritorijalne odbrane /TO/ i takozvane Armije BiH, osumnjičenima za ratni zločin nad najmanje 30 žrtava srpske nacionalnosti na području Ilijaša 10. juna 1992. godine.

Osumnjičeni su pod istragom da su u svojstvu komandanta i pripadnika struktura TO i takozvane Armije BiH iz Kaknja, Ilijaša i Breze 10. juna 1992. godine, učestvovali u napadu na selo Čemerno, opština Ilijaš, nastanjeno stanovništvom srpske nacionalnosti.

U tom napadu počinjen je ratni zločin u kojem je ubijeno oko 30 lica srpske nacionalnosti oba pola, među kojima je najmlađa žrtva imala 16, najstarija više od 80 godina. Ubijeno je i oko 10 žena.

Zločin u Čemernom predstavlja jedan od najtežih zločina nad žrtvama srpske nacionalnosti na području Ilijaša i okoline.

Osumnjičeni se terete za krivična djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika, organizovanje grupe ljudi i podstrekavanje na učinjenje krivičnih djela ratnih zločina, te protivpravno ubijanje i ranjavanje neprijatelja i povrede zakona ili običaja rata.

Osumnjičeni će biti privedeni postupajućem tužiocu, koji će ih ispitati, te nakon toga donijeti odluku o prijedlozima za mjere pritvora, mjere zabrane i ostalim aktivnostima u skladu sa zakonom.

Porodice stradalih pozdravljaju hapšenje osumnjičenih

Porodice Srba stradalih juna 1992. godine u Čemernu, opština Ilijaš i Organizacija porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo pozdravili su hapšenje šest lica osumnjičenih za ovaj zločin, te izrazili nadu da će zločinci biti adekvatno kažnjeni za svoja nedjela.

Jovan Damjanović, čija je uža porodica uključujući majku i brata, stradala u napadu muslimanskih formacija na Čemerno 10. juna 1992. godine, rekao je da se dugo čekalo na hapšenje zločinaca.

 

“Sve se znalo i ko i šta i imenom i prezimenom, ali bolje ikad nego nikad”, izjavio je Damjanović Srni.

On se nada da će počinioci stravičnog zločina u Čemernu, u kojem su stradala 32 srpska civila, među kojima je najviše bilo staraca, žena i djece, a selo sravnjeno sa zemljom, dobiti adekvatnu kaznu za svoja nedjela.

Mirjana Cabo iz Organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo pozdravila je odluku Tužilaštva BiH po čijoj su naredbi pripadnici Agencije za istrage i zaštitu /Sipa/ jutros uhapsili šest lica osumnjičenih za zločin na Čemernu.

“Naovo se dugo godina čekalo, a sad se nadamo da procedura u pravosuđu BiH u ovom predmetu neće biti duga kao u nekim drugim slučajevima, kada su procesuirani počinioci zločina nad Srbima”, istakla je Cabova.

Prema njenim riječima, jedna od satisfakcija porodicama žrtava iz Čemerna i Organizaciji porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo biće potvrda da se desio zločin u ovom selu.

“Moći ćemo na ploči na spomen-obilježju u Čemernu da napišemo da je riječ o ratnom zločinu, što su nam lokalne vlasti u Ilijašu uskratile 17. septembra 2007. godine”, navela je Cabova.

Muslimanske jedinice iz sela Korita, Mahmutovića Rijeke i Orahova napale su Čemerno rano ujutro 10. juna 1992. godine.

Napad je počeo u 5.20 časova, a kada su u pomoć stigli srpski vojnici već je bilo kasno, jer su svi koji su ostali u selu bili pobijeni.

Mještanima koji su uhvaćeni na spavanju, vađene su oči, čupani nokti, a žene su silovane.

Počinoci su imali jasnu naredbu pretpostavljenih da u tom mjestu sve unište.

Stanovnici koji nisu ubijeni na kućnom pragu ili su u napadu ranjeni, odvedeni su u zloglasne logore za Srbe.

Kao i u ostalim muslimanskim napadima na srpska sela i na Čemernu je opljačkano i odneseno sve što se moglo odnijeti, a selo je ostalo razoreno i spaljeno.

Petar Rašević, jedan od troje seljana Čemerna koji su preživjeli napad, izgubio je vid od preživljenog stresa i straha, umro je, a da nije dočekao ni hapšenje osumnjičenih za zločin.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske je 8. marta 2007. godine podnijelo dopunjenu krivičnu prijavu sa dokazima i imenima 15 Bošnjaka osumnjičenih za ove zločine.

Čemerno je danas potpuno pusto selo u kome nema nijednog Srbina povratnika. Većina preživjelih i potomci ubijenih sada žive u Bijeljini, Brčkom, Istočnom Sarajevu i drugim mjestima u Srpskoj.

Na području Kaknja i Ilijaša jutros su uhapšeni osumnjičeni za ratne zločine nad srpskim civilima – Teufik Turudić /57/ i Senad Sikira /58/ iz Kaknja, Mirsad /53/ i Nusret Bešlija /55/, te Hamdija Spahić /57/ iz Ilijaša i Mirzet Bešlija /49/ iz Sarajeva, saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

Hapšenje su izvršili pripadnici Sipe po nalogu Tužilaštva BiH.

U saopštenju se navodi da je riječ o nekadašnjim pripadnicima Teritorijalne odbrane /TO/ i takozvane Armije BiH, osumnjičenim za ratni zločin nad najmanje 30 žrtava srpske nacionalnosti na području Ilijaša 10. juna 1992. godine.

Osumnjičeni su pod istragom da su u svojstvu komandanta i pripadnika struktura TO i takozvane Armije BiH iz Kaknja, Ilijaša i Breze 10. juna 1992. godine, učestvovali u napadu na selo Čemerno, opština Ilijaš, nastanjeno stanovništvom srpske nacionalnosti.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *