Odlukom Republičkog štaba za vanredne situacije, rad ugostiteljskim objektima, umjesto do 23 časa, kako je bilo dosad, dozvoljen je do ponoći.
“Do 31. avgusta ograničava se radno vrijeme ugostiteljskim objektima za ishranu i piće od šest do 24 časa. Pružanje ugostiteljskih usluga ishrane i pića na taj način odnosi se i na ugostiteljske objekte za smještaj”, saopšteno je nakon 52. sjednice Republičkog štaba za vanredne situacije.
Dalibor Šajić, predsjednik Udruženja poslodavaca ugostitelja i turizma Republike Srpske, zahvalio je Vladi Republike Srpske, odnosno članovima Republičkog štaba za vanredne situacije, a posebno premijeru Radovanu Viškoviću, na razumijevanju situacije u kojoj se nalaze turizam i ugostiteljstvo.
“Tražim da svi poslodavci budu odgovorni, da ne zloupotrebljavaju odluku Republičkog štaba za vanredne situacije te da poštuju preporuke Instituta za javno zdravstvo RS”, rekao je Šajić za “Nezavisne novine”.
Inače, odluka o produženju radnog vremena za ugostiteljske objekte na snagu je stupila danas, a sve mjere Republičkog štaba za vanredne situacije produžene su do do 31. avgusta.
“U cilju prevencije širenja virusa korona na teritoriji Republike Srpske i zaštite i spasavanja stanovništva, do 31. avgusta zabranjuju se sva javna okupljanja u grupama većim od 50 lica”, saopšteno je nakon sjednice Republičkog štaba za vanredne situacije.
Do 31. avgusta dozvoljene su takmičarske aktivnosti sportskih organizacija i sportista isključivo bez prisustva publike, uz poštovanje svih epidemioloških mjera koje je propisao Institut za javno zdravstvo Republike Srpske.
“Subjekti kojima je dozvoljeno obavljanje djelatnosti dužni su je organizovati uz obavezno preduzimanje mjera propisanih u Uputstvu Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske za sprečavanje pojave i širenja kovid19 bolesti na radnom mjestu”, saopšteno je nakon sjednice Republičkog štaba za vanredne situacije.
Republički organi uprave i organi jedinica lokalne samouprave i ostali subjekti koji vrše javna ovlaštenja dužni su organizovati svoj rad na način da se na ulazu u sve službene prostorije ograniči broj osoba koje istovremeno mogu da uđu i tu borave.
Treba i onemogućiti zadržavanje u prostorijama i pravljenje dužih redova u zatvorenom prostoru.
Potrebno je, između ostalog, održavati i rastojanje između građana u zatvorenim prostorima od najmanje dva metra, uz preduzimanje mjera dezinfekcije i pojačane higijene.
“Treba omogućiti rad šaltersale i matične službe u jedinicama lokalne samouprave, uz kontrolu broja korisnika usluga šaltersala i matičnih službi zavisno od prostora, održavanje fizičke distance od dva metra i uz obezbjeđenje fizičke providne barijere na radnom mjestu koja pruža dovoljnu zaštitu zaposlenom i korisniku”, saopšteno je nakon sjednice Republičkog štaba za vanredne situacije.
Jedinice lokalne samouprave dužne su da svoje akte usaglase sa ovim zaključkom te da u skladu sa epidemiološkom situacijom na svojoj teritoriji donesu restriktivnije mjere u odnosu na mjere utvrđene ovim zaključkom.
Naredba o obaveznom sprovođenju mjera za reagovanje na pojavu bolesti izazvane novim virusom korona u zdravstvenim ustanovama i ustanovama socijalne zaštite u RS i naredba o obaveznoj kontroli lica kojima je određena kućna izolacija primjenjuju se i nakon stupanja na snagu jučerašnjeg zaključka.
(Dragan Sladojević, Nezavisne – Foto: Velibor Tripić)