U udesima u Srpskoj nastrada 30 odsto mladih – projektom “Životna škola” smanjiti crne brojke

March 6, 2023, 1:13 pm

U Republici Srpskoj od ukupnog broja stradalih u saobraćajnim nesrećama 30% je onih koji pripadaju mladoj populaciji. Cilj projekta “Životna škola” je apelovati na mlade ljude, kako bi se ove crne brojke smanjile.

Učesnici saobraćajnih nezgoda pričaju priče koje su im u sekundi promijenile život, a predavanje je održano u Tehničkoj školi u Banjaluci.

Dejan Trninić imao je 19 godina kada je doživio saobraćajnu nezgodu u kojoj je povrijedio kičmu, nakon čega je četiri godine proveo u invalidskim kolicima, terapijama i rehabilitacijama.

U projektu pod nazivom “Životna škola” sertifikovani predavači svoja priču pričaju  srednjoškolcima u Republici Srpskoj, a ovoga puta predavanje je održano u Tehničkoj školi u Banjaluci. Kažu, cilj je da mladi vozači uče na njihovim greškama.

Direktor Udruženja žrtava saobraćajnih nezgoda “Step” Dejan Trninić naglasio je da se mladim vozačima nastoji prenijeti poruka da svako u jednom momentu može postati osoba sa invaliditetom, naročito oni koji su skloniji rizičnom ponašanju u saobraćaju.

“Zato ih pokušavamo upozoriti da poštuju saobraćajne propise, brzinu kretanja automobila, te da ne konzumiraju alkohol”, naveo je Trninić.

Statistika stradalih u Srpskoj nije obećavajuća – od ukupnog broja oko 30% je mladih uzrasta od 18 do 25 godina. Kažu, najčešći uzroci saobraćajnih nesreća u kojima su učesnici mladi ljudi su prebrza vožnja, alkohol i droga.

“Cilj je da obrazujemo mlade ljude kako bi bili bezbjedniji kada budu kao vozači učestvovali u saobraćaju”, rekao je Torbica novinarima u Banjaluci.

Današnje predavanje predstavlja bitan pravac djelovanja, smatra predsjednik Omladinskog savjeta Republike Srpske Mladen Pjevčević. U sklopu predavanja,  učenicima Tehničke škole su predstavljene su i “pijane naočare” koje simuliraju efekat uticaja alkohola i pokazuju učenicima kako alkohol djeluje prvenstveno na vid čovjeka, ali i na motoričke sposobnosti. 

Tehnička škola Banjaluka u plan svojih aktivnosti ubaciće dodatne procese u nastavu kako bi đake što bolje pripremili za učešće u saobraćaju, kaže direktor Tehničke škole Banjaluka Vladimir Kuvalja.

“U naš nastavni plan i program ubacićemo dodatne procese kako bismo što bolje pripremili đake”, naveo je Kuvalja, te dodao da Tehnička škola daje podršku i doprinos kako bi se poboljšao kvalitet vožnje mladih vozača, te smanjio rizik.

Agencija za bezbijednost saobraćaja prije dvije godine pokrenula je projekat “Kad se život preokrene”, čiji je cilj takođe podizanje svijesti o opasnostima u saobraćaja, sa posebnim akcentom na mlade.

TVK3

 

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *