U Trnovu će u organizaciji lokalnog Udruženja porodica poginulih boraca i nestalih civila danas biti otkriven i osveštan spomenik civilima i vojnicima iz ove opštine koji su ubijeni tokom proteklog odbrambeno-otadžbinskog rata.
Za 10.00 časova predviđeno je osveštanje spomenika ubijenim civilima i vojnicima Trnova, a u 11.00 časova izjave zvaničnika.
Spomenik je izgrađen na inicijativu opštine Trnovo, Boračke organizacije i Udruženja porodica poginulih boraca i nestalih civila Trnovo.
U 11.45 članovi Udruženja porodica poginulih boraca i nestalih civila Trnovo krenuće prema Rogoju, gdje će biti služen parastos stradalima.
Predsjednik Udruženja porodica poginulih boraca i nestalih civila Goran Timotija rekao je Srni da je po broju poginulih u odnosu na broj stanovnika, Trnovo druga opština u Republici Srpskoj koja je najviše stradala u proteklom ratu.
“U toku rata od 1992. do 1995. godine u mjestu Trnovo i okolnim selima stradala je 101 nevina civilna žrtva, a za odbranu ognjišta od agresora život je položilo 130 trnovskih boraca”, naveo je Timotija.
Prema njegovim riječima, na području opštine Trnovo počinjeni su najmonstruozniji zločini nad srpskim življem, čak ni djeca nisu mogla pobjeći od krvničke ruke.
“Iako su o ovome sve činjenice davno utvrđene, a počinioci poznati, niko za to još nije odgovarao. U Trnovu je za pokoj njihove duše, za njihovu čast i zasluge izgrađen Centralni spomenik na kome su ispisana sva imena poginulih i stradalih”, dodao je on.
Pred Sudom BiH se za zločine na području Trnova vodi postupak protiv Edhema Godinjaka, Medarisa Šarića i Mirka Bunoze. Prema optužnici, Godinjak je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti /SJB/ u Trnovu, Šarić komandant Štaba Teritorijalne odbrane u Trnovu, a Bunoza komandant jedinica HOS-a.
U optužnici se navodi da su žrtve ubijene vatrenim oružjem, klanjem, vješanjem, davljenjem, a nekoliko je zapaljeno, kao i da je u junu 1992. godine ubijena grupa civila koja je preko Treskavice pokušala doći do teritorije pod kontrolom Vojske Republike Srpske.
SRNA