Udruženje ratnih dobrovoljaca od 1912. do 1918. godine predstaviće danas u Trebinju monografiju “Hercegovci, srpski ratni dobrovoljci u ratovima Crne Gore i Srbije 1912-1918” koja u izmijenjenom i dopunjenom izdanju sadrži podatke o 4.911 dobrovoljaca iz Hercegovine.
Nikola Filipović, predsjednik Udruženja i priređivač monografije, izjavio je Srni da su djelu obuhvaćeni dobrovoljci iz srezova Bileća, Gacko, Goražde, Konjic, LJubinje, Mostar, Nevesinje, Stolac, Trebinje, Foča, Čajniče i Čapljina.
On je ukazao da Monografija objavljena 2002. godine sadrži poimenični
spisak 4.336 ratnih dobrovoljaca sa priznatim statusom po zakonu Kraljevine Jugoslavije iz 1928. godine, a da je nedavno objavljeno izdanje dopunjeno za još 575 imena.
“Posle objavljivanja prvog izdanja brojni potomci srpskih dobrovoljaca iz Hercegovine obratili su se Udruženju u želji da se imena njihovih slavnih predaka uvrste u spisak, ali svi zahtevi nisu mogli biti uvaženi zbog nedostatka validnih i potpunih podataka i ranije utvrđenih kriterijuma”, rekao je on.
Filipović je naglasio da će, međutim, svi naknadni zahtjevi potomaka u skladu sa kriterijima Udruženja, a poslije provjere u arhivi i utvrđivanja statusa biti objavljeni u narednim brojevima časopisa “Dobrovoljački glasnik” u posebnoj rubrici.
On je zbog pomoći prilikom prikupljanja podataka za dopunu i izmjenu monografije posebno zahvalio Obradu Buhi iz Nevesinja, Dušanki Radan i Slavku Stijačiću iz Beograda i Vujadinu Vukoviću iz Trebinja.
“NJihovim nesebičnim radom na dobrovoljnoj osnovi je dopunjen spisak srpskih ratnih dobrovoljaca iz Hercegovine, koji objavljujemo sa popisanih 4.911 imena dobrovoljaca – učesnika u ratovima za oslobođenje i ujedinjenje”, rekao je on.
Planirano je da na promociji monografije u Muzeju Hercegovine Trebinju govore Filipović i pokrovitelj Monografije Đorđe Milićević, ministar bez portfelja u Vladi Srbije zadužen za odnose sa dijasporom.
Predstavljanju monografije, koja je najavljena za 19.00 časova, prethodiće pomeni i polaganje vijenaca kod spomenika oslobodiocima Trebinja 1918. i spomenika palim herojima Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Izvor: Srna