Dodik: Biti predsjednik Srpske je čast i obaveza

November 24, 2014, 12:46 pm

“Kada sam prije četiri godine, sa ovog istog mjesta, počeo obraćanje kao predsjednik Republike Srpske, učinio sam to sa osjećanjem posebne odgovornosti za ukazano povjerenje i rješenosti da to povjerenje opravdam.

Danas, nakon četiri godine obraćam vam se sa još većom odgovornošću, ali ovoga puta i sa velikim zadovoljstvom, jer me ponovni izbor od mog naroda uvjerio da povjerenje, ukazano prije četiri godine, nisam iznevjerio”, istakao je Dodik.

On je naglasio da sa posebnim osjećanjem i s punom odgovornošću danas može da kaže da je kao predsjednik Republike Srpske izvršio osnovni zadatak o kojem je govorio i prije četiri godine – odbranjen je ustavni kapacitet i nadležnosti koje je imala i ima Republika Srpska.

Dodik je inauguracionom govoru u Narodnoj skupštini Republike Srpske rekao da je Srpska u protekle četiri godine očuvala svoju autonomiju i ojačala institucije i da je danas nezaobilazan faktor u odlučivanju u BiH, a na međunarodnom planu prepoznata i uvažena.

“To nije bilo lako postići, ali preuzimajući funkciju predsjednika Republike Srpske i prije četiri godine znao sam da će Srpska i mi koji smo preuzeli odgovornost za nju biti izloženi brojnim iskušenjima i izazovima.

Nisam se ni tada žalio što će to biti težak posao, ne žalim ni danas. Znao sam i tada, kao što znam i sada, da biti predsjednik Republike Srpske nije privilegija, već prvenstveno velika čast i obaveza da se služi svom narodu”, naglasio je Dodik.

On je rekao da su ustavne nadležnosti Republike Srpske, koje su očuvane proteklih godina, i neprestani pritisci, kako spolja, tako i iznutra da se to promijeni, jedine činjenice koje su ostale iste, a da po svim drugim parametrima Republika Srpska 2014. ne izgleda kao Republika Srpska 2010. godine.

“Stotine infrastrukturnih projekata je realizovano u Republici Srpskoj u protekle četiri godine – od škola, studentskih i đačkih domova, bolnica, domova zdravlja, puteva, tunela, vijadukta, mostova, do velikih energetskih projekata koji su u fazi realizacije.

Republika Srpska je danas uređenije, ljepše i prosperitetnije mjesto za život svih njenih građana, što je i osnovni zadatak svake politike i odgovornih političara”, dodao je Dodik.

On je naglasio da svjetsku i ekonomsku krizu nije proizvela dosadašnja vlast.

“Ali kao mala republika sa slabašnom ekonomijom platili smo cijenu te krize. Međutim, posljedice te krize, zahvaljujući odgovornom upravljanju, nisu tako strašne kako to možemo vidjeti u zemljama i okruženja”, rekao je Dodik.

On je podsjetio da su protekli period obilježili tragični i tužni događaji, poput majskih poplava.

“Poplave su pogodile veliki dio našeg naroda, ali i to iskušenje zajedno, solidarno, još prevazilazimo, i dajem vam riječ da ćemo to uspješno prevazići. Štete, što direktne, što indirektne, osjećaćemo još dugo, ali ako i na tom poslu budemo zajedno, kako smo bili tih kritičnih dana, osim ljudskih života, koji su nenadoknadivi, sve ćemo nadoknaditi”, istakao je Dodik.

On je naglasio da su Republika Srpska i njen narod skupo platiti svoje postojanje i ostajanje na ovom prostoru da bi bilo ko sebi dao komoditet da proglasi neuspjeh na bilo kom, pa i na tom polju.

“Preuzimajući funkciju predsjednika Republike prije četiri godine rekao sam pred ovim visokim domom da su pred nama godine velikih izazova, koji će tražiti iste takve odgovore.

Danas mogu reći isto, jer i godine koje su pred nama neće biti manje izazovne, niti ćemo mi kao Republika i narod imati komfornu poziciju da na te izazove ne reagujemo brzo i efikasno. A to možemo samo ako znamo šta su naši nacionalni i državni interesi, i šta smo spremni za njih da žrtvujemo”, rekao je predsjednik Dodik.

On je naglasio da je upravo žrtva ono što će pokazati i stepen posvećenosti Republici Srpskoj.

“Kada to kažem, onda mislim da niko, počev od mene, pa do posljednjeg poslanika u ovom visokom domu, nema pravo da lični ili partijski interes stavi ispred osnovnih nacionalnih i državnih interesa Republike Srpske, a oni su zapisani u našem Ustavu”, rekao je Dodik.

On je naglasio da se varaju svi koji misle da mogu da zanemare ili zaobiđu tekst najvišeg pravnog akta ove zemlje, bilo zbog ličnih ili partijskih interesa, i da on kao predsjednik Srpske to neće dozvoliti.

“I prije Ustavnog suda, kao predsjednik Republike Srpske preduzeću sve Ustavom i zakonima mi dozvoljene mjere u zaštiti ustavnog poretka naše zemlje”, poručio je Dodik.

On je zahvalio svima koji su 12. oktobra izašli na izbore i na demokratski način izabrali svoje predstavnike, čime su pokazali i sebi i svijetu da je ovo demokratsko i zrelo društvo, sposobno da vodi računa o svojoj državi i o svojoj budućnosti.

“Ne mogu, a da i ovom prilikom sa posebnom zahvalnošću i poštovanjem ne pomenem sve one koji su svoje živote ili dijelove tijela ugradili u Republiku Srpsku, trajno opredijeljen da njihova žrtva nikada ne smije biti umanjena. To neka bude zavjet i ovog saziva i svih budućih saziva naše Skupštine i ostalih institucija Republike Srpske”, istakao je Dodik.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da su Republika Srpska, njene nadležnosti i s mukom očuvana autonomija imperativ svakom pojedincu ili organizaciji, te da će tako biti sve dok bude obavljao dužnost predsjednika, pa čak i kada to ne bude.

“Za Republiku Srpsku boriću se sa bilo koje pozicije koju budem imao u životu, jer Srpska nije samo politički organizovana zajednica da bi u njoj neko vršio vlast ili bio opozicija. Ona je naše životno opredjeljenje”, rekao je Dodik nakon inauguracije i svečanog polaganja zakletve u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

On je pozvao sve poslanike i građane Srpske da svako u okviru svojih mogućnosti učini sve na očuvanju Republike Srpske i afirmaciji njenih vrijednosti.

“Ili ćemo pustiti budućnosti da se stvori sama ili ćemo stvarati budućnost. Pozivam vas sve da stvaramo budućnost za sebe, našu djecu i djecu njihove djece. Vjerujem u Republiku Srpsku, naš narod, vjerujem i u sebe i svoju posvećenost da nastavim da vodim Republiku Srpsku na doborobit svih njenih građana”, poručio je predsjednik Republike Srpske.

Dodik je naglasio da neće žaliti ni vrijeme ni trud da kroz institucionalne mehanizme učini sve da zaštiti ustavnu poziciju Republike Srpske i svih njenih institucija.

On je naglasio da od svih poslanika, kao i buduće vlade Srpske očekuje da zajedno budu garancija trajnosti i neuništivosti Republike Srpske, kao demokratski uređene zajednice svih koji u njoj žive, bez obzira na političku, nacionalnu ili vjersku pripadnost.

“Što se tiče BiH, i danas s ovog mjesta želim jasno da kažem, da je to državna zajednica u koju je Republika Srpska unijela svoj suverenitet. BiH kakva je sastavljena u Dejtonu prije gotovo 20 godina nije smetnja Republici Srpskoj.

Međutim, BiH kakvu pokušavaju da nam nametnu pojedini stranci ili pojedini bošnjački političari, pod plaštom raznih reformi, a u stvari s ciljem njene unitarizacije, za nas je apsolutno neprihvatljiva”, istakao je Dodik, dodavši da se Republika Srpska zalagala i zalagaće se za dosljedno poštivanje slova Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Partneri, a ne podanici

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je put BiH put ka EU, ali da to ne može biti izgovor za umanjenje ili gašenje autonomije Republike Srpske.

Dodik je u inauguracionom govoru u Narodnoj skupštini rekao da Republika Srpska ni proteklih godina nije kočila evropski put BiH, već su to najčešće činili oni kojima su “usta bila puna i Evrope i BiH”.

“Mi ostajemo privrženi evropskoj ideji, ali na putu ka EU nismo spremni da se odričemo svoje autonomije… Identitet i integritet, koji je naš narod sticao vijekovima, obavezuje nas da i naše putovanje ka EU ne bude putovanje poniženih. Mi želimo da budemo partneri, a ne podanici”, poručio je Dodik.

Opredjeljenje za evropske integracije, rekao je predsjednik Srpske, ne znači da je to jedini put kojim Republika Srpska želi da ide na putu svog razvoja.

“Saradnja sa Ruskom Federacijom, i politička i ekonomska, od vitalnog je interesa za Republiku Srpsku. Ruska Federacija je jedan od najvažnijih investitora u Republici Srpskoj, a na političkom planu jedan od najprincipijelnijih partnera u očuvanju Dejtonskog mirovnog sporazuma na kojem počiva BiH, ali i naša prava u okviru nje”, naveo je Dodik.

Prema njegovim riječima, saradnja Srpske sa Ruskom Federacijom je uvijek bila otvorena, principijelna i bez uslovljavanja s bilo koje strane.

On je naveo da je Republika Srpska bila i uvijek će biti ozbiljan partner SAD, te da tu nema nikakvih problema na globalnom planu.

“Problemi koji su se povremeno pojavljivali najčešće su se odnosili na neprimjereno ponašanje pojedinih službenika američke Ambasade, koji su se otvoreno miješali u unutrašnje stvari naše zemlje i suprotno dobroj diplomatskoj praksi i ponašanju u javnost nerijetko izlazili sa ozbiljnim neistinama.

Ali, naš odnos prema SAD neće i ne može biti promijenjen zbog diplomatskih incidenata pojedinih službenika”, dodao je Dodik i izrazio veliku zahvalnost SAD što je BiH obezbijeđen mir i omogućeno da se razvija u demokratskom ambijentu.

On je naglasio da su za narod u Republici Srpskoj posebno važni odnosi sa Republikom Srbijom, koji su danas na zavidnom nivou.

“Sporazum o specijalnim paralelnim vezama aktivno se provodi. Redovni sastanci sa predstavnicima Republike Srbije kroz razne resore u našim vladama, ekonomska, kulturna i svaka druga saradnja, pokazuje da je granica između istog naroda tek crta na geografskoj karti.

Mi ćemo i ubuduće činiti sve da naša saradnja bude još plodnija u interesu našeg naroda s obje strane Drine”, poručio je Dodik.

Ugasiti instituciju visokog predstavnika

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će o eventualnom ulasku BiH u NATO svoje mišljenje dati narod Republike Srpske na referendumu.

“I mi, kao legalno izabrani političari, moraćemo da poštujemo mišljenje naroda koji predstavljamo”, rekao je Dodik u inauguracionom govoru u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

On je naglasio da je pitanje imovine koje se problematizovalo posljednjih godina, a u vezi je s NATO integracijama i gašenjem OHR, vještački proizveden problem upravo od OHR-a, jer je pitanje imovine već riješeno Dejtonskim mirovnim sporazumom.

“S obzirom da je pitanje problematizovano na način da se imovina tretira kao vojna i državna, mi ćemo ostati pri stavu da se problem imovine mora riješiti u paketu i zajedno”, poručio je Dodik.

On je naglasio da u BiH nema međunacionalnih tenzija, godinama se provode fer i demokratski izbori, ali da međunarodna zajednica, bez razumnog obrazloženja, i dalje zadržava instituciju visokog predstavnika u BiH.

Dodik je naveo da je BiH danas, kao i prethodnih godina, zarobljena bespravnim djelovanjem visokih predstavnika i nasiljem nad Ustavom koje su provodili, te da su gotovo svi problemi koji se danas ispostavljaju legalno izabranim političarima proizvedeni u OHR.

“Zato i ovom prilikom pozivam međunarodnu zajednicu, prvenstveno EU, da konačno ugasi instituciju visokog predstavnika. Želim da vjerujem da je i kod ključnih država međunarodne zajednice, konačno, sazrela svijest o tome da je za bilo kakav napredak u BiH najprije potrebno ugasiti OHR”, naglasio je Dodik.

On je predložio da Narodna skupština zatraži izvještaj od visokog predstavnika za sve godine njegovog rada, jer je po Aneksu 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma bio obavezan da to čini parlamentu Srpske.

Borba protiv terorizma

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je reforma pravosuđa, koju su u BiH proveli stranci, doživjela neuspjeh, te da će on u narednom periodu insistirati na reformi pravosudnog sistema.

“Pravosudni sistem je danas ovakav upravo zahvaljujući međunarodnom intervencionizmu kojim je pogažen najviši pravni akt BiH – njen ustav. Sada je svima jasno da je reforma pravosuđa, koju su ovdje proveli stranci, doživjela neuspjeh, ali se taj neuspjeh i dalje adresira na domaće političke elite”, istakao je Dodik u inauguracionom govoru nakon polaganja zakletve u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

On je naglasio da je borba protiv kriminala i korupcije sa ovakvim pravosudnim sistemom samo politička fraza, omiljena i stranim i domaćim političarima.

“Samo istinska reforma pravosudnog sistema može dati sistemski odgovor na kriminal i korupciju. A tu reformu treba da provedu stručnjaci i institucije ove zemlje”, rekao je Dodik.

On je ocijenio da strukturalni dijalog ne daje odgovore na potrebe reforme pravosuđa, te naglasio da BiH ne može zadržati nadležnosti iz pravosuđa koje joj nisu dodijeljene Dejtonskim mirovnim sporazumom.

“Sud BiH može ostati samo ako je nadležan za procesuiranje predmeta isključivo iz ustavnih nadležnosti BiH, koje nisu nametnute od visokih predstavnika. Sud BiH ne može biti nadležan za zakonodavstvo entiteta. Nikakav apelacioni ili vrhovni sud BiH ne dolazi u obzir. Može biti samo drugostepeni nivo Suda BiH, isključivo nadležan za odluke prvostepenog organa”, dodao je Dodik.

Visoki sudski i tužilački savjet, istakao je predsjednik Srpske, mora da se rekonstruiše, tako da se njegova uloga promijeni, na način da on i dalje bude nadležan za provođenje procedura, ali ne i imenovanja.

On je ukazao i na potrebu da se posebna pažnja posveti još jednom ozbiljnom problemu – problemu terorizma.

“Iz ranijih izvještaja s najviših instanci obavještajne agencije BiH dobili smo informaciju da značajan broj lica u BiH predstavlja potencijalnu prijetnju u tom pogledu, a nakon toga bili smo svjedoci da se određen broj lica sa pasošem BiH pojavljivao i pojavljuje na brojnim ratištima u redovima islamističkih militantnih pokreta”, naveo je Dodik.

On je rekao da s toga, od svih bezbjednosnih struktura u zemlji očekuje da ne potcjenjuju ovaj problem i da se još aktivnije uključe u borbu protiv terorizma.

“Neophodna je saradnja sa svim agenicijama u svijetu koje se bore protiv terorizma, kao opremanje i dodatno obučavanje pripadnika MUP Republike Srpske za ove vidove borbe”, rekao je Dodik.

Domaće investicije za ekonomsku samoodrživost

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da samo povećanjem konkurentnosti domaće proizvodnje i proizvoda Srpska može izgraditi ekonomsku samoodrživost, upravljati vlastitim razvojem, gospodariti vlastitim resursima, povećati zaposlenost i standard stanovništva.

Dodik je u inauguracionom govoru u Narodnoj skupštini Republike Srpske rekao da su strani investitori dobrodošli, ali da su potrebne i domaće investicije i domaći investitori, te da je potrebno promijeniti odnos prema poslovnoj zajednici, poslovnim ljudima koji stvaraju poslove i zapošljavaju ljude, a da bi privrednici trebalo da se više angažuju na obezbjeđivanju novih poslova.

Prema njegovim riječima, neophodno je da se u narednom periodu posveti posebna pažnja pitanjima za koja su investitori najzainteresovaniji poput vrste, uslova registracije i procedura registracije preduzeća, načina regulisanja i korišćenja prava intelektualne svojine, oporezivanja korporacija, oporezivanja dohotka stranaca, dozvola za boravak i rad stranaca, priznavanja diploma i drugih dokumenata, funkcionisanja finansijskog tržišta, sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, bankarske i poreske tajne, upotrebe interneta u poslovne svrhe…

“Od nove vlade Republike Srpske očekujem da i u narednom periodu učini sve da Srpska zadrži makroekonomsku i finansijsku stabilnost, koju je uspjela zadržati svih ovih godina velike globalne ekonomske krize”, rekao je Dodik.

On je dodao da će u narednom periodu biti potrebno da se donese i novi Zakon o radu koji radnike neće pretvoriti u potlačeni sloj društva i koji im neće uskratiti prava i istjerati ih na ulicu.

“Taj zakon će morati jasno da identifikuje prava i obaveza i poslodavca i radnika, ne dovodeći nikoga u povlašteni položaj. Zakonskim odredbama moraćemo podjednako da zaštitimo i posao i rad”, ocijenio je Dodik.

On je naglasio da će od nove vladi tražiti i da se s posebnom pažnjom odnosi prema najstarijim građanima Srpske, kako bi im bila omogućena dostojanstvena starost, kao i prema mladima kojima treba omogućiti pravo na rad i dobro obrazovanje.

“Reformu obrazovanja ćemo morati provesti. Naš obrazovni sistem mora biti prilagođen standardima koji su uspostavljeni u svim modernim društvima, sa posebnim naglaskom na njegovom prilagođavanju tržištu rada”, naveo je Dodik.

Takođe, naglasio je predsjednik Srpske, potrebno je i na novi način da se regulišu prava nezaposlenih u Republici Srpskoj, reformiše zdravstvena zaštita, tako što će se dosadašnja široka prava pretvoriti u pristup da se zdravstvena zaštita pruža na teret budžeta za svakog nezaposlenog radnika u trajanju od dvije godine.

On je izrazio želju da na kraju još jednog predsjedničkog mandata slobodno i bez stida izađe pred građane Republike Srpske sa uvjerenjem da je radio u njihovom interesu i interesu Republike Srpske onako kako je to radio proteklih godina.

Zakletva

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i potpredsjednici Srpske Josip Jerković i Ramiz Salkić položili su danas svečanu zakletvu u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Prije polaganja svečane zakletve, sertifikate Dodiku, Jerkoviću i Salkiću uručio je predsjednik Centralne izborne komisije BiH Stjepan Mikić.

Svečanu zakletvu položili su i poslanici u Narodnoj skupštini Srpske.

Nastavak sjednice

U nastavku sjednice trebalo bi da se raspravlja o izboru predsjednika Narodne skupštine, kao i donošenju odluke o broju potpredsjednika parlamenta i njihovom izboru.

Zasad je poznato ime samo kandidata DNS-a Nedeljka Čubrilovića za novog predsjednika parlamenta, dok je Koalicija “Domovina” za potpredsjednika iz reda bošnjačkog naroda predložila Senada Bratića (SDA).

Oba politička bloka, onaj oko SNSD-a, kao i blok oko Saveza za promjene, očekuju da će imati skupštinsku većinu.

Na prvoj sjednici parlamenta novog saziva biće pokrenute i incijative za izbor delegata iz RS za Dom naroda parlamenta BiH i delegata u Vijeće naroda RS.

(Nezavisne novine)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *