Do početka nove školske godine ostalo je 20-ak dana, a dok se đaci raduju povratku u klupe, roditelji su na mukama, jer za opremanje jednog školarca treba nekoliko stotina maraka, a prosječna četvoročlana porodica koja školuje dvoje djece moraće izdvojiti znatno iznad prosječne plate.
Prvi septembar je na pragu, pa roditelji već prave računicu povodom opremanja đaka za novu školsku godinu. Mnogima će ta računica isprazniti novčanike. Očekuje ih kupovina udžbenika, torbi, školskog pribora, obuće i odjeće. Branka Vuković iz Prnjavora, majka je četvoro djece, od kojih su troje đaci; dva djeteta su u osnovnoj školi, dok jedno dijete pohađa srednju školu. Iako su i ona i suprug zaposleni, kada podvuku crtu, za opremanje samo jednog školarca potrošiće kaže minimalno 400KM.
“Jako teško je to sada reći odjednom, s’ obzirom da se nikada ne kupuju odmah sve stvari. Neophodno je sigurno između 200-250KM, u zavisnosti od uzrasta djeteta i koliko toga već imate od prošle godine i samim tim, ne trebate kupovati. Ali osnovno, za sveske i za te prve dane škole, ispod 200KM, mislim da se ne može”, kaže nam Branka, naglašavajući da trošak svakako predstavlja i kupovina odjeće i obuće.
Barem jedan teret sa leđa roditelja jesu besplatni udžbenici, koje će grad Prnjavor, drugu godinu za redom, obezbijediti za sve osnovce. Iako o knjigama ne moraju da razmišljaju, ovih dana za svoje školarce traže adekvatne torbe, kao i školski pribor.
“Nije to ništa puno novca, kao što mnogi pomisle na prvu. Kao i u svemu, tako i za školski pribor – imate raznih vrsta, kvaliteta i cijena. Recimo, za đaka prvaka, ukoliko se odlučite kupiti sve vrhunsko, to ne može preći 100KM”, kaže Ljubiša Kuzmanović iz knjižare „Kuzmo-prom“ u Prnjavoru.
Situacija u Tesliću je nešto drugačija. Ova lokalna zajednica će, u saradnji sa Banjalukom, koja od prošle godine drugim opštinama poklanja očuvane udžbenike, učenicima od petog do devetog razreda osnovne škole obezbijediti dio besplatnih udžbenika. Za one koji se odluče za kupovinu novih udžbenika, moraće u prosjeku izdvojiti od 200-250KM.
“Tu negdje sa prošlom godinom su cijene, možda su neke male razlike. Uglavnom se kreću od 150-250KM, a dosta roditelja dopunjava komplete sa polovnim knjigama koje se mogu iskoristiti”, kaže Vuk Dević iz knjižare „Limun“ u Tesliću.
Uvijek se, kada se spominje trošak pred novu školsku godinu, misli na osnovce. Međutim, nikako ne treba ni zanemariti srednjoškolce koji nastavkom svog školovanja zahtjevaju i dodatna sredstva.
“U ovom momentu, ne mogu da vam kažem ništa previše, jer je tu specifična situacija. Kao prvo, još uvijek ne znamo koji će udžbenik da ide u koju školu, tu prvenstveno mislim na strane jezike, a kao drugo ne znam cijenu tih udžbenika. Na osnovu prošlogodišnje procjene, to je recimo za Gimnaziju bilo između 150-200KM puni komplet udžbenika”, kažu u knjižari “Kuzmo-prom”.
Nisu samo knjige ono što je đacima neophodno za novu školsku godinu. Uzimajući u obzir prosječnu platu u Srpskoj koja je trenutno 1.284 KM, svoju računicu dao je i Republički zavod za statistiku.
“Nove patike koštaju oko 70 maraka, jakna 49 KM, dok se farmerice mogu kupiti za 32 KM. Majice su najjeftinije i koštaju dvadesetak maraka, džemperi oko 28 KM, a trenerke su oko 65 KM. Oni koji žele pazariti i gležnjerice moraće izdvojiti 68 maraka”.
“Što se tiče školskog pribora ruksaci koštaju u prosjeku 56 KM, drvene bojice su skoro 4 KM, flomasteri 3,72 KM, obična olovka košta pola marke, a tehnička 3 KM. Sveske u zavisnosti od veličine i kvaliteta koštaju od 1,20 KM pa do pet maraka. Cijene pernica kreću se od 8 do 25 maraka”, naveli iz Republičkog zavoda.
Treba napomenuti da ministarstvo prosvjete i kulture od školske 2007/2008. godine u kontinuitetu obezbjeđuje besplatne udžbenike. Između ostalog, za sve učenike od prvog do četvrtog razreda osnovnih škola, za sve učenike osnovnih škola koji su pobjednici republičkog takmičenja i za učenike od petog do devetog razreda koji su treće i naredno dijete po redu rođenja u porodici sa troje i više djece.
Izvor: TV K3