Hoće li i kada Republika Srpska dobiti Izborni zakon još uvijek je neizvijesno, s obzirom da vlast i opozicija zajednički jezik ne mogu ni sada pronaći, iako još uvijek nisu razmotrili tekst zakona.
Bliži se 8. januar i najavljeni sastanak parlamentarnih stranaka u Srpskoj a tema sastanak biće tekst novog izbornog zakona Republike Srpske.
Ko dolazi, a ko ne još nije potvrđeno.
Iz SDS-a kažu ova stranka uvijek se zalagala za fer i korektne izbore kako bi pravo svakog glasača bilo ispoštovano. Ipak kažu, na sastanak neće ići.
“Nećemo ići na sastanak na parlamentarnih stranaka na poziv predsjednika NSRS i predsjednika Republike Srpske. Nemamo šta pričati sa ljudima koji su se sada sjetili a mogli su to da urade i prije, godinu, dvije ili deset. Nemamo šta da pričamo o fer i poštenim izborima sa ljudima koji kradu izbore”, kaže predsjednik SDS-a Milan Miličević.
Stranke koje se ne odazovu sastanku 8. januara još jednom će pokazati da ne prihvataju institucije vlastite države, kaže predsjednik Parlamenta Srpske Nenad Stevandić.
Posebno je kaže, iznenađen odlukom SDS-a.
“Najviše mi je žao SDS-a, koji dozvoljava da ga ucjenjuje jedan Nebojša Vukanović. Čudno mi je da nemaju tu državotvornu liniju koja ih je stvarila, da razgovaraju o vitalnim stvarima za Republiku Srpsku. Ranije je bila primjedba da im mi na kolegijumima donosimo zakon, da hoće zakon prije Kolegijuma. Kada smo im to omogućili, oni su se odlučili da bojkotuju vlastitu Republiku”, kaže predsjednik Parlamenta Srpske Nenad Stevandić.
Sličnog stava je i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović. Smatra, najava opozic, daije u Srpskoj da se neće odazvati sastanku o novom izbornom zakonu Srpske samo pokazuje da oni nastavljaju dosadašnji pristup, zbog čega godinama uporno gube na izborima.
Podsjećanja radi, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić pozvao je predstavnike svih parlamentarnih stranaka na sastanak 8. januara, kako bi usaglasili tekst novog izbornog zakona Republike Srpske. Suština novog zakonskog rješenja, koje je inicirao predsjednik Srpske, jeste vraćanje nadležnosti nad lokalnim i republičkim izbornim procesom.
TV K3