U Srpskoj raste broj građana koji daruju krv

February 15, 2023, 7:49 am

Tokom prošle godine u Republici Srpskoj je prikupljeno 39.507 doza krvi, što je za pet odsto više u odnosu na godinu ranije, a u porastu je i broj osoba koje žele da doniraju najdragocjeniju tečnost.

Potvrdila je ovo za “Nezavisne” dr Veselka Ćejić, šef službe za prikupljanje krvi u Zavodu za transfuzijsku medicinu Republike Srpske, služba Banjaluka, a kako kaže, lani je organizovano ukupno 468 akcija.

“Na terenu su bile 333 akcije, dok je u službama organizovano 135”, rekla je Ćejićeva.

Ona ističe da je evidentno da se povećao i broj  dobrovoljnih davalaca najdragocjenije tečnosti.

“Prema našim podacima, u prošloj godini broj dobrovoljnih davalaca iznosio je 68 odsto, a namjenskih 32 odsto. U odnosu na 2021. taj broj je veći za oko dva odsto”, istakla je Ćejićeva.

Prema njenim riječima, a što pokazuje i statistika Zavoda, najčešći dobrovoljni davaoci su osobe između 30 i 40 godina starosti.

“S obzirom na to, apelujemo na mlađu populaciju da se što više uključuje u akcije dobrovoljnog davanja krvi koje organizuju škole, ali i da dolaze samostalno u prostorije Zavoda.

Muškarci mogu da daruju krv svaka tri mjeseca, a žene svaka četiri mjeseca”, naglasila je ona.

Zimski period je, pojašnjava, već tradicionalno vrijeme kad su zalihe krvi smanjene, zbog praznika i godišnjih odmora.

“Upravo zato Zavod organizuje akcije dobrovoljnog davanja krvi u ovom periodu kako bi ispoštovao sve potrebe pacijenata u bolnicama. Samim tim, zalihe krvi jesu zadovoljavajuće u svim transfuziološkim službama, međutim, zbog ograničenog roka trajanja krvi i komponenti krvi, dobrovoljni davaoci krvi su nam uvijek dobrodošli”, rekla je Ćejićeva.

Na pitanje kojih krvnih grupa trenutno nedostaje, ona pojašnjava da precizna informacija o stanju pojedinačnih krvnih grupa zavisi od bolnica i njihovih svakodnevnih potreba, koje se često mijenjaju.

“Bitno je napomenuti da svaki pacijent prima krvnu grupu koja odgovara njegovoj, tako da svakodnevno stanje zaliha zavisi od pojedinačnih pacijenata i njihovih krvnih grupa. U principu, može se reći da je u našoj populaciji najzastupljenija krvna grupa A RhD pozitivna, i to oko 35 odsto, a najmanju zastupljenost ima AB RhD negativna krvna grupa, oko 1,5 odsto, pa su tako i naše zalihe krvi popunjene srazmjerno prisutnosti određenih krvnih grupa u našoj populaciji”, zaključila je Ćejićeva.

Podsjećamo, Zavod za transfuzijsku medicinu Republike Srpske organizovan je kroz rad transfuzioloških službi u 10 gradova RS.

Najdragocjenija tečnost se može dati u transfuziološkim službama koje se nalaze u Banjaluci, Doboju, Bijeljini, Gradišci, Prijedoru, Zvorniku, Istočnom Sarajevu, Foči, Trebinju i Nevesinju.

Izvor: Nezavisne novine

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *