Širom Srpske, u zadnjih nekoliko dana, građani prijavljuju, a društvene mreže bruje o najezdi žohara. Kakva je situacija u Prnjavoru, provjerili smo kod epidemiloga Doma zdravlja.
“Bar ja mislim ja mislim da je ipak malo prenaglašena ta pojava žohara. Ovo je doba kad se pojavljuju mnoge bube nalik na žohare i liče na njih,” navodi epidemiolog Veselko Vinčić.
Žohari su veoma otporne štetočine koje bez vode mogu da prežive i do 2 sedmice, a bez hrane čak do 3 mjeseca. Kako Vinčić navodi, vema je bitno znati razlikovati ih od drugih vrsta insekata. U našim krajevima postoje 2 vrste žohara. Njemački žohar je smeđe boje, dok je orjentalni žohar crne boje.
Da nisu nimalo bezopasni govori i činjenica da preko bodlji na nogama mogu prenijeti bakterije koje uzrokuju: salmonelozu, dizenteriju, koleru, listeriju, trbušnu groznicu i mnoga druga oboljenja.
Postoje različite metode zaštite u slučaju pojave ove vrste insekata. Neke od njih su: metoda sa sodom bikarbonom, bornom kiselinom, gel protiv žohara, dezinsekcija i mnoge druge.
Žohari nisu jedine vrste koje se pojavljuju u ljetnom periodu. Tu su i ostale vrste buba i insekata. Pitanje je samo da li su i koliko otrovne. Upravo zato ih je bitno znati razlikovati.
TV K3