Burna nedjelja u najvišem zakonodavnom tijelu Srbije. Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, bila je prva tačka prvog vanrednog zasjedanja Skupštine Srbije. Ipak, o Deklaraciji se najmanje govorilo. Predsjednica Skupštine Ana Brnabić kaže da je očekivala da o Deklaraciji bude više riječi, jer se radi o istorijski značajnom dokumentu, koji potvrđuje snažne odnose Srba s obje strane Drine.
Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava ratifikovao je parlament Republike Srpske, a sada je na redu i parlament Srbije. Međutim, o ovom značajnom dokumentu, prethodnih dana, čini se, najmanje govora.
“Taj dokument pre svega govori o svemu onome što mi treba da uradimo za nas, za nas kao srpski narod, a ne protiv nekoga, kako neko to tumači u regionu. To je dokument, takođe koji se vraća, čini mi se, na nasušnu potrebu koju mi imamo i svi u ovom regionu, da imamo mir i da imamo stabilnost”, rekla je Brnabić.
Osvrćući se na skupštinsku raspravu koja se vodila prethodnih dana, na čijem dnevnom redu je 60 tačaka, a čiji nastavak se očekuje u ponedjeljak, Brnabić kaže da je ovo važan trenutak da se pokaže sabornost u parlamentu.
“Nažalost, mislim da se to neće desiti, da postoje opozicione poslaničke grupe koje su već najavile da neće glasati za ratifikaciju, odnosno za usvajanje ove Deklaracije u Skupštini. Ne čudim se za one poslaničke grupe koje su, rekla bih, levo, ali one koje su pronacionalne, koje su na desnoj strani političkog spektra, ili makar tako vole za sebe da kažu, to me čudi i začudilo me, zato što mi se čini da su, nažalost, tražile i samo najmanji dovoljan razlog da kažu mi nećemo ovu deklaraciju”, kaže Brnabić.
Istakla je da je u dogovoru sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem, na dan održavanja Svesrpskog sabora pozvala poslanike opozicije da se pridruže. Neki su došli, neki nisu, što kaže, govori koliko je potrebna Deklaracija.
Brnabić kaže da je neophodno da koristimo ovu Deklaraciju za promišljenje kako da branimo nacionalne interese, kako bi svima bilo bolje i da ostvare svoja prava. Priznaje da se u parlamentu mogle čuti žestoke rasprave. Najviše o litijumu. Kaže da će tražiti od opozicije da spusti loptu i pozvala sve parlamentarne grupe da razgovaraju o toj temi.
(Tekst i foto: TV K3)