Lakić je podsjetila da je naša zemlja bila zahvaćena ratom, te da se trauma prenosi transgeneracijski.
Naglasila je da i je vršnjačko nasilje jedan od nepovoljnih životnih događaja, koji kasnije utiču na formiranje i razvoj ličnosti.
Kako bi se što više pomoglo djeci, u organizaciji Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS-a u Banjoj Luci je održana radionica o psihološkom savjetovanju za stručnjake koji rade sa djecom i omladinom bez roditeljskog staranja u Domu “Rada Vranješević”.
Na radionici, u okviru “Projekta mentalnog zdravlja u BiH”, naglašeno je da je djeci bez adekvatnog roditeljskog staranja potrebno pružiti kontinuiranu stručnu pomoć i pažnju budući da je adolescencija najosjetljiviji period odrastanja.
Koordinator “Projekta mentalnog zdravlja u BiH” doktor Milan Latinović ističe da je najvažniji period u odrastanju dječiji period, jer tada svaka ličnost stvara osobine, koje ih prate cijeli život.
Klinička psihologinja Nadežda Savjak ukazala je da djeca koja su odrasla u disfunkcionalnim porodicama imaju lošu sliku o sebi, ne vjeruju drugim ljudima i funkcionišu u režimu preživljavanja.
“Većina djece koja borave u Domu “Rada Vranješević” i korisnici su centra za socijalni rad su djeca veterana, izbjeglica, roditelja koji se razvode, koji piju, čine krivična djela… Takva djeca su neurofiziološki izmijenjena, stalno napeta i na minimalno povišen glas nastavnika ili frustraciju u odnosu s vršnjacima mogu reagovati nasiljem i od žrtve se pretvoriti u ulogu agresora, da ponovo ne bi bili žrtve”, ukazala je Savjak.