On je napomenuo da je u skladu sa propisima koji su na snazi, radi zaštite zdravlja ljudi i životinja od naročito opasnih zaraznih bolesti i zoonoza, Ministarstvo odredilo mjere za suzbijanje influence ptica.
– S obzirom na to da je riječ o pojavi influence ptica kod divlje populacije nije bilo potrebno donositi stroge mjere, te se donesene odnose na pojačani nadzor, osiguravanje i održavanje higijenskih uslova i biosigurnosnih mjera u svim objektima za uzgoj i držanje živine – naveo je Lukić ya Srnu.
On je rekao da su nadležne veterinarske organizacije, kao i farmeri, obavezni da svako uginuće živine ili promjenu zdravstvenog statusa prijave nadležnoj veterinarskoj inspekciji.
– Takođe, s obzirom na to da je riječ o pojavi ptičije influence kod divljih ptica, izvoz mesa živine u zemlje EU nije ugrožen. Nesmetano će se obavljati i unutrašnji promet živine, proizvoda od živine i jaja, uz poštovanje propisanih veterinarskih mjera – istakao je Lukić.
On je podsjetio da je u proteklih šest mjeseci ptičiji grip kod divljih ptica prijavljen u većini država Evrope, a kada je riječ o zemljama okruženja to su Srbija, Hrvatska, Slovenija i Mađarska. Ptičiji grip u Srpskoj posljednji put je registrovan 2021. godine.
(Srna – Foto: Ilustracija/Arhiva)