Savjet za bezbjednost saobraćaja grada Prijedora organizovao je danas predavanje za učenike trećih razreda srednjih škola o rizicima u saobraćaju, s akcentom na nove vozače, budući da je to populacija koja već ima 18 godina ili u ovoj godini postaje punoljetna i stiče pravo na polaganje vozačkih ispita.
Profesor Saobraćajnog fakulteta u Doboju Univerziteta u Istočnom Sarajevu Bojan Marić rekao je da su srednjoškolci jedna od najrizičnijih kategorija učesnika u saobraćaju i da iz tog razloga treba ići prema njima, vidjeti njihove stavove, upoznati ih s rizicima.
“Osnovni neki rizici, greške koje oni prave, brzina, alkohol, mobilni telefon, upotreba mobilnog telefona tokom vožnje, dakle, te neke osnovne stvari na koje treba da obrate pažnju i prije polaganja vozačkog ispita i još više nakon ulaska u svijet vozača”, rekao je Marić novinarima u Prijedoru.
Zamjenik gradonačelnika Prijedora Žarko Kovačević, koji je i predsjednik Savjeta za bezbjednost saobraćaja, rekao je da Gradska uprava podržava rad ovog savjeta za kojeg kaže da je najaktivniji u Republici Srpskoj.
“Mi nemamo izvršnu ni zakonodavnu funkciju i možemo samo da savjetujemo i da provodimo ovakve akcije da pokušamo uticati na mlade ljude, probudimo njihovu svijest o značaju bezbjednosti saobraćaja, a efekte svega ovoga što radimo sada, vidjećemo tek za koju godinu”, naveo je Kovačević.
Sekretar Savjeta Mladen Kulundžija rekao je da je predavanju prethodila anketa i da će biti realizovana i nakon predavanja, da bi se vidjele razlike u znanju o rizicima po bezbjednost u saobraćaju.
“Cilj ovih predavanja jeste da se poveća nivo bezbjednosti, znanja o bezbjednosti, da svi mladi ljudi, posebno novi vozači, shvate sve rizike prije nego počnu učestvovati u saobraćaju i kao vozači”, poručio je Kulundžija.
Dimitrije Marković, koji je učenik 3. razreda Medicinske škole, smatra da je najveći rizik korištenje mobilnog telefona tokom vožnje.
Izvor: SRNA
Foto: TV K3