Tegeltija je najavio da će, prema donesenim zaključcima, u ponedjeljak, 4. aprila, biti uplaćeno 532.000 KM za radove koje je izvodila Јavna ustanova “Vode Srpske”, 120.000 KM za radove koje je izvodilo Јavno preduzeće “Putevi Republike Srpske”, te da će biti plaćeni troškovi grada Bijeljine za eksproprijaciju u području rijeke Јanje u iznosu od milion KM.
On je rekao da na današnjoj sjednici Upravnog odbora Fonda solidarnosti nisu donošene nove odluke o radovima i pomoći, jer se prvenstveno žele završiti radovi iz prethodnog perioda. “Biće nam prioritet da se obezbijede sredstva za pomoć privrednim subjektima iz opština koje ih nisu dobile.
Do sada su donošene odluke za grad Doboj i opštinu Šamac”, kaže Tegeltija, koji je i ministar finansija Republike Srpske.
On je naveo da je na današnjoj sjednici Upravnog odbora usvojen finansijski izvještaj Fonda solidarnosti za 2015. godinu, prema kojem je tokom prošle godine Fond imao više od 70 miliona KM prihoda više nego rashoda. “Prošlu godinu smo završili sa nešto više od 30 miliona KM stvorenih obaveza, odnosno izdatih vaučera i isporučene robe čije je plaćanje dospijevalo tek u 2015. godini”, istakao je Tegeltija.
Član Upravnog odbra Fonda solidarnosti za obnovu Republike Srpske Mićo Mićić smatra da je najbitnije da u Fondu solidarnosti ima novca i da je opravdao postojanje. “Sredstva smo usmjerili u dva pravca – jedan je sanacija štete od poplava, a drugi zaštita od budućih poplava.
U prethodnom periodu smo mnogo uradili, od vaučera do pomoći poljoprivredi, a nismo pomogli privrednicima i u narednom periodu bi to trebalo učiniti”, rekao je Mićić, koji je i gradonačelnik Bijeljine.
Tegeltija rekao je da mu je žao što je Ustavni sud Srpske donio odluku da je neustavna naplata solidarnog poreza u drugoj polovini prošle godine, ali da je najvažnije da je novac došao do onih kojim je najpotrebniji. “Ne treba da robujemo formi.
Ako je neko nešto propustio, treba da gledamo suštinu, a suština je da je novac koji je prikupljen od svih nas, u malim iznosima, došao do onih kojima je bio najpotrebniji”, rekao je Tegeltija novinarima, nakon današnje sjednice Upravnog odbora Fonda solidarnosti za obnovu Republike Srpske.
On kaže da je Ustavni sud Srpske donio odluku u vezi sa naplatom solidarnog poreza jer se desio formalni propust pošto Narodna skupština nije donijela odluku koju je Vlada ranije usvojila.
Ministar finansija Srpske dodao je danas da je u prva tri mjeseca ove godine u Budžet Srpske prikupljeno 11 odsto više sredstava po osnovu direktnih poreza u odnosu na isti period prošle godine, te sedam odsto više kada su u pitanju indirektni porezi.
Tegeltija je rekao novinarima da Srpska nema problema kada je riječ o prikupljanju izvornih prihoda, dodajući da su dugovanja nastala zato što je od 1. januara u trezorski sistem poslovanja uvršten Fond penzijsko-invalidskog osiguranja kako bi se isplata penzija “zaštitila od bilo kakvog stresa”.
On je poručio da u proteklih deset godina iz Budžeta Republike Srpske nikome ništa nije ostalo neisplaćeno.