Roboti sve više obavljaju posao kelnera i postaju zamjena za ljudsku radnu snagu u pekinškim restoranima.
Robot-konobar kreće ka stolu, podiže stakleni poklopac kako bi otkrio vrući poslužavnik na kojem se nalazi jastog pripremljen na šangajski način i najavljuje sporim, mehaničkim tonom: “Uživajte u vašem jelu”.
Ovo je sve češća situacija u ugostiteljstvu u kineskoj prijestonici, a riječ je o futurističkom konceptu koji sprovodi kineski gigant internet trgovine “Alibaba”.
Povećanje efikasnosti i snižavanje troškova rada glavni su ciljevi “Alibabinog” robota.
U Šangaju konobar košta do 10.000 juana /1.500 dolara/ mjesečno, a to su na godišnjem nivou stotine hiljada juana.
U “Alibabi” ističu da su im potrebni radnici koji će raditi dvije smjene, a roboti su idealni. Restorani sa robotima-konobarima vezani su za “Alibabin” novi lanac poluautomatizovanih supermarketa “HEMA”, u kojima kupci “pune” svoje kartice putem mobilne aplikacije, a roba im se isporučuje na kasu preko posebnog sistema ili dostavlja direktno na kućnu adresu.
“Alibaba” trenutno ima 57 “HEMA” marketa u 13 kineskih gradova, od kojih svi planiraju da uvedu restorane sa osobljem koje čine roboti.
Budući da digitalni oblik plaćanja putem mobilnih telefona već sada potiskuje novac u kupovini mnogih proizvoda, apoteke, knjižare i druga preduzeća otpuštaju blagajnike i dozvoljavaju kupcima da naruče i plate željeni proizvod koji im često dostavlja robot, navode naučni portali.
Srna