Ministar kulture Nikola Selaković otvorio je u Kulturnom centru Srbije u Parizu izložbu “Sport u umetnosti. Umetnost sporta” i poručio da postavka njeguje najbolje osobine olimpizma, a da snagom kulturnog izraza uspijeva da predstavi čitav smisao jedinstva i uzvišenosti ljudskog, prekaljenog u olimpijskom plamenu.
Selaković je naglasio da će u „Gradu svetlosti“ od danas svjetlo zasijati malo jače, bojama srpske trobojke, u sjaju predstojećih olimpijskih svečanosti.
“Ovaj događaj je zaista izuzetno bogat simbolikom. Kao što i sama Olimpijada ima dve kuće – staru u Grčkoj i novu u Francuskoj, taj sjaj, i na to smo posebno ponosni, tokom olimpijskih igara sijaće iz čak dve srpske kuće u Parizu, koje će istovremeno predstaviti duh srpskog olimpizma i srpsku umetnost učesnicima i posetiocima ovih Olimpijskih igara”, rekao je Selaković, navodi se u saopštenju Ministarstva kulture.
Ministar je istakao da u umjetnosti često vidimo čak i jasnije nego na stadionu šta su strast, fascinacija, težina poraza i ushićenje pobjede i napomenuo da je to moguće samo zato što već sam sport u sebi nosi umjetnost.
“Možda je pravo čudo sporta upravo u tome što ume da pretvori telo, talenat i trud u sliku čiste lepote. Moguće ja da baš zbog lepote u sebi, sport uspeva da opčini i inspiriše čitav ljudski rod. To umetnost posvećena sportu iznosi na videlo. Ova postavka veoma verno predstavlja način na koji mi vidimo tu lepotu i miri našu posebnu perspektivu i univerzalnost oličenu u olimpijskom duhu”, pojasnio je Selaković.
On je čestitao Kulturno-informativnom centru Srbije u Parizu na još jednom velikom događaju, a organizatorima na zajedničkoj izložbi, koja, kako je rekao, na neobično upečatljiv, dirljiv i uzvišen način, kao još jedna olimpijska medalja, sija u znaku našeg jedinstva u ljubavi prema vještini, igri, umjetnosti i sportu, prenosi Tanjug.
Izložba povodom predstojećih Olimpijskih igara u Parizu predstavlja 44 umjetnička djela i predmete nastale od 1858. do 2018. godine.
Realizacija izložbe je rezultat saradnje između Galerije Matice srpske, Muzeja Jugoslavije, Muzeja savremene umetnosti u Beogradu i Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpke.
Pored radova Save Šumanovića, Ivana Radovića, Petra Dobrovića, Ivana Tabakovića, Steve Todorovića, Petra Omčikusa, Dušana Todorovića, Bojana Bema, Uroša Đurića, Tomislava Peterneka, Henrija Mura, Endija Vorhola, Saja Tvomblija, Mikelanđela Pistoleta, Gotfrida Helvajna i Džejmsa Rozenkvista, posetioci će vidjeti i sportske rekvizite, medalje i fotografije kolekcije Muzeja Jugoslavije i umjetničke fotografije iz Muzeja savremene umetnosti koje svjedoče o učešću jugoslovenskih sportista na olimpijskim igrama, dodaje se u saopštenju.
Nezavisne.com (Foto: TANJUG)