Naglašeno je da je iznos od 1.000 maraka moguće dostići tako što će se Vlada i poslodavci odreći dijela prihoda, a nadležni efikasnije suzbijati zloupotrebe u isplati najnižih plata.
Predsjednica Republike Željka Cvijanović istakla je da se zalaže za nastavak trenda koji je počeo povećanjem plata u prosvjeti i radnicima MUP-a sa srednjom stručnom spremom.
Poržava nastavak realizacije Memoranduma o zajedničkim mjerama Vlade i Sindikata koji se odnosi na period do 2020. godine i čiji je najvažniji cilj povećanje broja radnika i njihovog standarda.
– Naše opredjeljenje ostaje da se ove godine ubrzano dođe do prosječne plate od 1.000 maraka, a da najniža iznosi 500 maraka – istakla je predsjednica Srpske.
Predsjednica Republike i predsjednica Saveza sindikata saglasne su da treba pooštriti kontrole isplata najnižih plata.
“Mininalac” zvanično prima između 50 i 60 hiljada radnika, a sindikalci smatraju da dio njih dobija veće iznose, ali ih ne prijavljuju poreskim institucijama.
Pozivaju na strože kontrole i što hitnije donošenje Opšteg kolektivnog ugovora.
– I danas smo razgovarali sa predsjednicom o tome koliko je važno da do kraja mjeseca dobijemo Opšti kolektivni ugovor i time otvorimo mogućnost sklapanja granskih ugovora. Granskim ugovorom se uređuje odnos radnik – poslodavac i tim ugovorima se utvrđuje iznos plata – pojasnila je predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske, Ranka Mišić.
Dostizanju ovog cilja pogoduje i najava Vlade da će iz budžeta poslodavcima iz realnog sektora, koji povećaju plate, na kraju godine vratiti veći dio tog iznosa preusmjerenog na radnike. Taj zakon trebalo bi da bude usvojen do početka jula.
– Vidjećemo kako će to tačno glasiti u zakonskom rješenju, da li je to 70 odsto od uplaćenih poreza i doprinosa da bude vračeno a da Srpska za budžet zadrži tih 30 procenata – ističe premijer Radovan Višković.
Iz Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske pohvalili su ovu najavu i smatraju da vodi i povećanju plata i smanjenju sive ekonomije.
I predstavnici Privredne komore podržavaju donošenje podsticajnog zakona, ali ističu da bi snižavanje poreza i doprinosa na plate na nivo iz 2008. bilo plodotvornije.
RTRS