Na sveobuhvatne Izmjene zakona, javnost i dalje čeka. Akt jeste napisan, ali dodatna usaglašavanja u Savjetu ministara traju.
I trajaće, jer poslije ministara tim zakonskim aktom baviće se komisije, a potom i oba parlamentarna doma.
No, kada i ako bude usvojen, izabrani i imenovani političari, opet će ostati platno nedodirljivi.
Vrati na mostu, uzmi na ćupriji! Tom principu bile su podređene, vješto odglumljene brojne višečasovne rasprave o umanjenju primanja povlašćene kaste u Sarajevu – ministara, poslanika, delegata, direktora… Kako su, pogotovo u predizborno vrijeme, parlamentarci svraćali u svoje kabinete, tako su kreirali, pokazalo se – jalove prijedloge ili inicijative o izmjenama Zakona o platama.
Po tri ili četiri takva “remek djela” na jednoj sjednici Doma – postala su praksa. A rezultat – nula. Od brojnih benefita – jedva je ukinut samo jedan -“bijeli hljeb”.
Da sačini integralne izmjene zakona o platama, Ministarstvu finansija bili su potrebni mjeseci. Godinu kasnije predložene izmjene “još putuju””po četverospratnici na Marijin dvoru.
Vjekoslav Bevanda kaže da je Ministarstvo finansija još 5.11.2015. izradilo sveobuhvatne izmjene i dopune zakona ali da je to godinu dana nagdje zapelo.
A zapelo je baš u Bevandinom okruženju. Bh. ministri kao da se utrkuju ko će sebi i stranačkim pulenima obezbijediti nove benefite, ili zadržati stare!
Basnoslovne otpremnine pri odlasku u penziju, koje dostižu i do 30.000 maraka ostale su gotovo netaknute. Iz osnovice za obračun izuzeta je tek eventualna stimulacija/član 17/. Članove Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika velikodušno su smjestili tik do svog platnog razreda, pa će Amir Pašić, Radoje Vidović i Goran Milojević primati platu od oko 4.000 maraka. Naravno uz sve benefite /član 7/.
Menadžment Agencije za prevenciju korupcije /član 7/, je pola indeksnog poena ispod zaštitnika spomenika, a članovi Upravnih i nadzornih odbora povlašćenih institucija poput Uprave za indirektno oporezivanje, ili Savjeta RAK-a, i dalje će sami da odlučuju kako će da pune vlastite džepove. /član 15/.
Ministri nisu zaboravili ni vojnike i policajce, i selektivno, njihove pretpostavljene, čak i onih koji već imaju plate u rangu ministara. Slučajno ili namjerno zaboravili su Obavještajnu agenciju!?
Šta će se sve, na kraju naći u dugo iščekivanom aktu, odgovor ne zna ni Bevanda:”Nadam se da će ga Savjet ministara proslijediti u Parlament i da će u redovnoj proceduri biti prilike i za korekcije i za sve ono što je opravdano.”
Kakvo je trenutno raspoloženje među ministrima i parlamentarcima, lako bi se neko kvazi – opravdanje moglo pronaći i za jedini ukinuti benefit. Sve glasnije se čuje kako će poreski obveznici na crnom hljebu, ponovo “mijesiti” bijeli za povlašćene. Ovaj put na period od šest mjeseci.
Anketirani građani jednoglasni – to je sramota!
Sramota je i da se na jedno zakonsko rješenje čeka godinama, jasni u nevladinom sektoru: Ako se o nečemu dugo govori i ukoliko je na dnevnom redu Savjeta ministara nekoliko puta, onda je jasno da nema potpune saglasnoti između političkih stranaka koje čine vladajuću većinu.”
Sa vladajućom većinom ili bez nje, još dugo će, očigledno, bh. platno nedodirljiva kasta političara na Marijin dvoru /zgrada institucija/, to i ostati, i na primanja od 6.000 ili 7.000 maraka cijediti praznu kasu.
Na štetu nezaposlenih, ljekara specijalista ili inženjera sa stranim vizama.
RTRS