U Novom Sadu otkriveni su azijski tigrasti komarci, opasni insekti koji prenose virus zapadnog Nila zajedno sa “domaćim” urbanim komarcima, rekao je Dario Aćimović, menadžer za odnose s javnošću novosadskog preduzeća “Ciklonizacija”.
– Tigrasti komarci su sitniji od domaćih, ali su daleko agresivniji u potrazi za svojim krvnim obrokom. Za razliku od domaćih, tigrasti komarci napadaju tokom cijelog dana i noći. Praktično ubadaju 24 časa dnevno – ističe Aćimović.
Aćimović je dodao da tigrastom komarcu za polaganje jaja nije potrebno više od 15 do 20 mililitara vode.
– Toj napasti nije potrebno više od 15 do 20 mililitara vode da bi se reprodukovala, što je čini još opasnijom u odnosu na domaćeg urbanog komarca – naglašava Aćimović.
On je precizirao da je “Ciklonizacija” ovu vrstu komaraca otkrila u parku kod novosadske Željezničke stanice, kao i u Futoškom parku.
– Na te dve lokacije u gradu prvo smo prije par dana otkrili devet jedinki tigrastog komarca. Potom smo otkrili još pet u Parku, kao i pet u novosadskoj Partizanskoj ulici. Uprkos malom broju, odmah je urađeno zaprašivanje tih lokacija – rekao je Aćimović.
Prema njegovim riječima, činjenica da su tigrasti komarci pronađeni u drugom dijelu sezone, kao i u blizini Željezničke stanice ukazuje da se još nisu “odomaćili” u Novom Sadu.
– Te činjenice znače da tigrasti komarci nisu ovdje položili jaja, a njihovo otkriće kod Željezničke stanice ukazuje da smo ih uvezli nekim transportom. Tigrasti komarci su već otkriveni u zemljama okruženja i bilo je pitanje vremena kad će se pojaviti i kod nas – ističe Aćimović.
On Novosađanima preporučuje da u odbrani od ove napasti koriste zaštitu koja se primjenjuje i kod domaćih komaraca.
– Treba koristiti sredstva koja se koriste i u zaštiti od domaćih komaraca, a pri izlasku u prirodu preporučljivo je nositi duge pantalone, kao i majice, odnosno košulje dugih rukava. Kada je u pitanju zaštita kuće i stana, najefiksanije su se pokazale zaštitne mreže na prozorima i vratima – naveo je Aćimović.
Azijski tigrasti komarci, koji su karakteristični za tropske i suptropske predjele jugoistočne Azije, a koji mogu da prenesu virus zapadnog Nila, prvi put su se pojavili u Evropi 1979. godine u Albaniji, a već 2012. ih je bilo u više od petnaest zemalja na jugu Evrope. Osim virusa zapadnog Nila, tigrasti komarac može da prenese i žutu groznicu, denga groznicu, japanski encefalitis, kao i druge bolesti.
(agencije)