Nakon intezivnih priprema i mnogobrojnih odluka izvršne i zakodnoavne vlasti, tokom proteklih dvije godine, danas je u Saveznoj Republici Njemačkoj, oficijelno na snagu stupila primjena novog zakona o zapošljavanju strane radne snage, čime ova država dobija status useljeničke zemlje.
Novi useljenički zakon,po uzoru na Kanadu, Njemačka je bila praktično primorana da usvoji po prvi put u svojoj istoriji postojanja, prije svega iz demografskih i ekonmoskih razloga.
Starenje nacije, opasni debalans u odnosu broja penzionera i zaposlenih, nedostatak radne snage za preko 1 200 000 radnih mkjesta, upalili su crveni alarm u njemačkom društvu.
Statistika gvori da bi, nastavi li se tim progresom, broj radanika sa sadašnjih 46 miliona, 2050 gidne bi pao na 29 miliona i to bi značio potpuni krah za Njemačku privredu i društvo.
Iz tog razloga, usvojen je ovaj useljenički zakon koji će se odnositi na zapošljvanje radne stručne i kvalifikovane radnme snage iz cijelog Svijeta. Godišnje će se odobravati od 200 do 400 000 radnih dozvola. Ograničen je na trajanje od 5 godina, nakon čega će se ponovo odlučivati o njegovom stopiranju ili nastavku.
Šta ovaj zakon znači za gradjane Zapadnog Balkana? Prije svega, on demantuje, mnogobrojne paušelne informacije u medijima koji su bombastično njavljivali mogućnost da se gradjani sa BiH ili Srpskim pasošem, jednostavno od 01. Marta mogu uputiti i zaposliti u Njemačkoj.
“Ne, naprotiv. Ovaj novi zakon je izuzetno restriktivan. Postavljeni su striktni preduslovi: prvo je potrebno izvršiti nostrifikaciju diplome u Njemačkoj, a taj proces pored toga što traje u prosjeku od 2 do 5 mjeseci, košta više stotina evra. Drugi vrlo striktni uslov, jeste da je minimalni nivo poznavanja jezika jeste B1 i to dokaziv sa položenim certifikatom. Za gradjane koji imaju preko 45 godina, uvedena je obaveza minimalne bruto plate od 3795,00 evra, kao mjera zaštite od nedovoljne poenzije. Plata, može biti i manja, jedino ako aplikant dokaže da je do tada dovoljno uplaćivano u njegvo penzijsko osiguranje. Otežavajući faktor je takođe činjenica da pravo na apliciranje ima samo stručna, kvalifikovana radna snaga, dok pomoćno radno osoblje nije predviđeno. Viza će se izdavati isključivo za onaj posao koji odgovara stručnoj diplomi”, izjavio je za portal TV K3 Vlastimir Vidic, iz VBM Agenture u Minhenu koja se bavi posredovanjem u zapošljavanju građana iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije na području SR Njemačke.
Ono što je najveća olakšica jeste svakako značajno smanjenje vremena čekanja na termin u ambasadi. To vrijeme će se kretati od 3 do 5 sedmica. Novim zakon omogućava da se aplicira, ukoliko je u pitanju i ne-deficitarno zanimanje.
Stari zakon za Zapadni Balkan, ostaje na snazi do 31.12.2020., što zanči da će se do kraja ove godine sprovoditi paralelno i novi i stari zakon.
Sasvim je sigurno, da ovim novim zakonom Njemačka država želi da probere najkvalitetniju stručnu i visokoobrazovanu radnu snagu iz cijelog Svijeta .
Njegovo dejstvo, svakako će se osjetiti i na prostoru Bosne i Hercegovine i Srbije, jer će njime biti otvorena vrata za one najkvalitetnije i i obrazovane radnike i stručnjake, koji imaju ambicije da se odsele u Njemačku.
TV K3/ Vlastimir Vidic, VBM Agentur Minhen