U Srbiji će sutra biti održan referendum o promjenama Ustava Srbije u djelu koji se odnosi na pravosuđe.
Izjašnjavanje građana će se sprovesti od 7.00 časova ujutru do 20.00 uveče.
Pitanje na koje će se odgovarati sa “da” ili “ne”, glasi : “Da li ste za potvrđivanje Akta o promeni Ustava?”.
Prije raspisivanja referenduma usvojen je zakon koji briše cenzus, kako je to i određeno Ustavom iz 2006. godine, a podrazumijeva da je promjena ustava usvojena ako je za to glasala većina izašlih birača.
Vlada je kao razlog za usvajanje Akta o promjeni Ustava navela i jačanje vladavine prava kao uslova za dalje evrointegracije.
Tvorci amandmana za promjenu Ustava su kao glavnu prednost, u odnosu na sadašnja rješenja, naveli da se izbor sudija i tužilaca “seli” iz Narodne skupštine u najvažnija sudska i tužilačka tijela.
U sastav Visokog saveta sudstva i Visokog saveta tužilaštva, osim sudija i tužilaca, ulaze, kao nova kategorija, “istaknuti pravnici” koji se biraju u Narodnoj skupštini.
U njihovom sastavu više neće biti predsjednik skupštinskog Odbora za pravosuđe, ali u Visokom savetu tužilaštva ostaje ministar pravde, za razliku od Visokog saveta sudstva.
Tužilaštvo je i u sadašnjem Ustavu navedeno kao samostalni državni organ, ne i nezavisno.
Akt o promjeni Ustava koji je potvrđen na republičkom referendumu stupa na snagu kada ga proglasi Skupština Srbije.
Republička izborna komisija utvrdila je da u Srbiji trenutno ima 6.510.323 birača za sve jedinice lokalne samouprave i na svim mjestima.
Srbima na KiM zabranjeno da se izjasne na referendumu o promjenama Ustava Srbije
Skupština samoproglašenog Kosova usvojila je danas Rezoluciju o zabrani organizovanja-održavanja referenduma o ustavnim promjenama koji se sutra održava u Srbiji.
Za Rezoluciju je glasalo 76 poslanika radikalnog albanskog pokreta “Samoopredjeljenje”, Demokratskog saveza Kosova, Alijanse za budućnost Kosova i poslanika iz manjinskih zajednica, jedan poslanik bio je uzdržan, a 10 poslanika Srpske liste i Demokratske partije Kosova nisu prisustvovali glasanju.
Predsjednik parlamenta samoproglašenog Kosova Glauk Konjufca rekao je da izglasana Rezolucija znači podršku Odluci privremene Vlade Kosova da se ne dozvoli otvaranje glasačkih mjesta u srpskim sredinama na Kosovu i Metohiji.
Skupština je prihvatila da “svi zainteresovani građani Kosova pravo glasa mogu iskoristiti putem pošte ili glasanjem u Kancelariji za vezu Beograda u Prištini”.
Poslanici Srpske liste nisu učestvovali u raspravi i glasanju o Rezoluciji.
Predsjednik grupe poslanika Srpske liste Igor Simić ocijenio je da je kruna nedjela prema Srbima na Kosovu i Metohiji zabrana da se izjasne na referendumu o promjenama Ustava Srbije.
(Srna – Foto: Ilustracija)