U Mrkonjić Gradu obilježena 28. godišnjica od otvaranja masovne grobnice u Gradskom groblju

April 1, 2024, 3:06 pm

U Mrkonjić Gradu je obilježena 28. godišnjica od otvaranja masovne grobnice u Gradskom groblju, iz koje je eksumirani posmrtni ostatci 181 srpskog civila i vojnika, koji su ubijeni tokom okupacije mrkonjićke opštine u jesen 1995. godine.

Zdravko Karać iz Mrkonjić Grada u masovnoj grobnici u Gradskom groblju pronašo je tijela svoga brata Nedeljka i suprugne majke. Boli ga što za zločine niko nije odgovarao.

– Oni su organizovali sud. Oni ga organizovali, oni sude. Prema tome, ja ne vidim u nekoj bliskoj budućnosti da će biti procesuirani oni koji su napravili zločin – rekao je Karać.

Zločine su počinili pripadnici Oružanih snaga Hrvatske i Hrvatskog vjeća odbrane. Uprokos mnohgobrojnim dokazima, pravde za ove nevine žrtve nema ni nakon 28 godina.

– Nažalost za te zločine niko nije odgovaro, a ako pogledamo ovo što se danas dešava u Sudu i Tužilaštvu BiH, evidentno je da se taj proces protiv počinilaca ovih gnusnih zločina neće ni provesti. Јedino u šta se možemo kao hrišćani pouzdati jeste Božiji sud – istakla je predsjednica Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac.

Izaslanik predsjednika Republike Srpske Marko Romić izjavio je da činjenica da, ni nakon 28 godina od otkrivanja masovne grobnice u Mrkonjić Gradu, niko nije odgovarao za zločine nad Srbima govori o apsurdu BiH u kojoj nevini idu pred sud, dok su slobodni oni koji su počinili najmonstruoznije zločine.

Za žrtve iz masovne grobnice u kapeli Svetog apostola Maraka služen je parastos, a na spomen-obilježje masovne grobnice položni su vijenci i cvijeće.

Združene snage Hrvatske vojske, HVO-a i takozvane Armije BiH, potpomognute dejstvima NATO-a, u septembru i oktobru 1995. godine izvršile su agresiju na 13 zapadnokrajiških opština i ubile 2.014 srpskih vojnika i civila, sa vjekovnih ognjišta protjerale 120.000 Srba, te opljačkale pokretnu imovinu, a nepokretnu uništile i onesposobile.

Među 2.014 ubijenih, njih 753 bili su civili, od kojih 14 djece i 240 žena.

Hrvatske i muslimanske snage zauzele su tada Ripač, Petrovac, Drvar, Grahovo, Glamoč, Ključ, Sanski Most, Mrkonjić Grad, Šipovo, Srbobran, Jajce, Kupres i Krupu na Uni i za sobom ostavile pustoš i masovne grobnice.

Samo na području opštine Mrkonjić Grad uništeno je 1.608 kuća i 700 stanova, a ratna šteta procijenjena je na 680 miliona KM.

Nakon što je Republika Srpska ponovo preuzela područje opštine Mrkonjić Grad, u pravoslavnom groblju pronađena je najveća masovna grobnica sa 181 tijelom zvjerski ubijenih Srba.

Među njima je bio 81 civil, od kojih 10 žena, 97 boraca Vojske Republike Srpske i tri pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova, a u manjim grobnicama na području ove opštine pronađeno je još 176 tijela.

Otvaranje masovne grobnice i ekshumacija počeli su 1. aprila 1996. godine.

RTRS/SRNA (Foto: RTRS)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *