Glavni izazovi s kojima se suočavaju osobe sa MS-om su stigma i socijalne barijere koje mogu uticati na njihov kvalitet života. Osjećaj usamljenosti i izolacije često prate oboljele od MS-a, pa je u cilju prevazilaženja ovih problema važno promovisati inkluzivnost u društvu rečeno je na redovnoj godišnjoj skupština oboljelih od multiple skleroze RS koja je održana danas u Istočnoj Ilidži. Na skupštini je usvojeno niz izvještaja o radu, kao i program rada za ovu godinu.
Multipla skleroza je najčešća upalna autoimuna bolest centralnog nervnog sistema. Obično se javlja kod mladih osoba, a simptomi se pojavljuju između 20. i 45. godine života. Žene obolijevaju dva puta češće od muškaraca. Uroš Jovičić iz Ugljevika kaže da ovu bolest živi ,kako mora ,već dvije decenija.
U RS postoji 5 regionalnih udruženja u okviru kojih je registrovano 363 oboljela lica od multiple skleroze. Svake godine se povećava broj oboljelih koji su na spisku inovativnih terapija u RS a u ovoj godini je planirano da 200 njih , primi ovu terapiju koja znači život osobama sa MS-om.Na dnevnmom redu današnje skupštine bila je izmjena pravilnika Fonda zdravstvenog osiguranja o ubacivanju lijekova na pozitivnu listu.
Na skupštini je rečeno i da osiguravanje podrške oboljelima, unaprjeđivanje pristupa zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju, kulturi, može poboljšati njihov kvalitet života i osjećaj pripadnosti zajednici.
Izvor: TV K3