Izložbu Šobajićevih radova otvorio je direktor Uprave Vlade Srbije za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Arno Gujon, čija je nevladina organizacija “Solidarnost” donirala 19.000 evra za rekonstrukciju hola Doma kulture u Gračanici i njegovo pretvaranje u savremeni izložbeni prostor.
– Sretan sam što mi je pripala čast da otvorim izložbu slika našeg voljenog Parižanina, Srbina Miloša Šobajića – istakao je u obraćanju putem video-poruke Gujon, dodajući da je jako nesretan što mu i dalje traje zabrana ulaska na Kosovo i Metohiju.
Gujon je naveo da ga mnogi pitaju zašto njegova humanitarna organizacija finansira kulturne projekte na Kosovu i Metohiji i da im je uvijek odgovarao da je život bez umjetnosti i kulture nezamisliv jer su kultura i umjetnost ono što spaja generacije.
– Upravo je to razlog što neki žele da obezvrijede kulturni život Srba na Kosovu i Metohiji i zbog toga su svi umjetnici protjerani iz Prištine i svih većih gradova na Kosmetu – rekao je Gujon i izrazio nadu da će uskoro biti na Kosovu i Metohiji.
Miloš Šobajić je 2019. godine dobio prestižnu nagradu “Longin”, koja se u okviru Vidovdanske kolonije u Gračanici dodjeljuje za sveukupno životno djelo u oblasti likovnih umjetnosti.
Supruga preminulog slikara Maja Iskjerdo zahvalila je organizatorima za izložbu, naglašavajući da je njegova vječita duša prisutna svuda tamo gdje je umjetnost i gdje žive dobre duše.
Ona je podsjetila da je Šobajić rođen na Papuku, u mjestu vječite patnje i progona Srba, što je u njemu stvorilo želju da u svom stvaranju ukaže na stradanje Srba i drugih naroda.
– On nije bio slikar koji slika i ćuti. On je eksplozija koja se stalno rađala pokazujući svima da odustajanja nema – istakla je Maja Iskjerdo, dodajući da je njen suprug u posljednjim godinama života i stvaralaštva posebnu pažnju posvetio patnji i stradanju, ali i ljubavi za koju je smatrao da je bila jedina božanska energija.
Gradonačelnik opštine Gračanica Srđan Popović, otvarajući Vidovdanske svečanosti, rekao je da je ovo praznik umjetnosti i slikarstva.
– Galerija Doma kulture u Gračanici postala je centar regiona, a građani Gračanice su postali građani svijeta jer bi se i Pariz i Njujork i svi drugi gradovi ponosili izložbom Miloša Šobajića – rekao je Popović.
On je pozvao stanovnike Gračanice i sve Srbe, kao i ljude dobre volje, učenike i njihove nastavnike, da u što većem broju posjete izložbu i osjete duh istinske kulture i umjetnosti.
U okviru ovogodišnje Likovne kolonije do Vidovdana će stvarati 10 likovnih umjetnika iz centralne Srbije, sa Kosova i Metohije i Crne Gore, dok je nekoliko likovnih stvaralaca iz Republike Srpske moralo da otkaže učešće pošto nisu uspjeli da dobiju dozvolu prištinskih vlasti za ulazak na područje Kosova i Metohije.
(SRNA)