Istraživači su u Egiptu pronašli mumiju dječaka koji je sahranjen s brojnim dragocjenostima.
Riječ je o tinejdžeru koji je preminuo prij 2.300 godina u Egiptu, nakon čega je mumificiran i sahranjen s 49 hamajlija i zlatnom maskom, kako bi ga ove dragocjenosti “odvele u zagrobni život”.
Istraživači su hamajlije otkrili u tijelu mumificiranog “zlatnog dječaka” kada su iskoristili kompjuterizovano tomografsko skeniranje u namjeri da “digitalno odmotaju posmrtne ostatke bez da ih remete”.
Posmrtni ostaci su prvi put otkriveni još 1916. godine na groblju pod nazivom Nag el-Hassay, koje je korišteno između 332. i 30. godine prije nove ere, a nalazi se u južnom dijelu Egipta.
Hiljade sačuvanih tijela, od kojih su mnoga još uvijek u originalnim kovčezima, iskopana su u Egiptu u 10. i ranom 20. stoljeću prije nego su premještena u Egipatski muzej u Kairu, međutim, mumija dječaka je kao i mnoge druge nije analizirana nakon otkrića te je završila u muzejskom podrumu.
Iako su naučnici zainteresovani za ljudsko zdravlje iz davnih vremena, kao i za vjerovanja drevnih Egipćana, odmotavanje mumificiranih posmrtnih ostataka je destruktivan proces. U posljednjim godinama istraživači koriste CT skeniranje kako bi “zavirili” ispod zavoja, ali istovremeno održali tijela netaknutim.
Posmrtni ostaci “zlatnog dječaka” smješteni su u dva kovčega. Vanjski je bio jednostavan te je sadržavao grčka slova, dok je unutrašnji drevni sarkofag imao šare i pozlaćeno lice.
Skeniranjem mumije su istraživači otkrili 40 hamajlija s 21 različitim dizajnom, uključujući zlatni jezik u ustima te zlatni skarabej u srcu. Stari Egipćani su vjerovali da ovo može pomoći u tranziciji u zagrobni život.
Vjeruje se da je dječak imao između 14 i 15 godina, a istraživači su pronašli i pozlaćenu masku za glavu, kao i zaštitnu oblogu preko torza. Odstranjeni su mu svi organi osim srca, dok je mozak zamijenjen smolom. Na stopalima se nalaze bijele sandale, dok je tijelo obavijeno s paprati.
Iako uzrok smrti nije otkriven, poznato je da je dječak bio visok 128 cm te da je imao lice ovalnog oblika, mali nos i usku bradu. Njegov identitet nije poznat, a dentalna higijena je bila dobra. Proces mumificiranja je obavljen kvalitetno, a dragocjene hamajlije su pokazatelj njegovog visokog društveno-ekonomskog statusa.
Zlatni jezik je postavljen kako bi “mogao pričati u zagrobnom životu”, a hamajlija Isis Knot je značila da će boginja Isis štititi njegovo tijelo. Hamajlije napravljene od perja sokola i noja predstavljale su duhovne i materijalne aspekte života.
“Zlatni dječak” je premješten u glanvu izložbenu dvoranu u Egipatskom muzeju, a bit će okružen CT snimcima kako bi posjetitelji imali bolji uvid u proces mumifikacije i rituale starih Egipćana.
Klix.ba (Foto: Frontiers press)