Popustljivi, prestrogi i previše zaštitnički roditelji, upotreba cucle ili flašice duže od očekivanog – kakve posljedice ovo ostavlja na dijete roditelji su mogli da čuju od stručnjaka iz dobojskog Doma zdravlja. Logoped i psiholog održali su radionici na temu “Zdravo odrastanje” u dobojskoj predškolskoj ustanovi “Majke Jugović”.
Jelena Okilj majka je trogodišnjeg dječaka. Nije popustljiv, a ni prestrog roditelj. Granice se kaže moraju postaviti. Trudi se da ga motiviše, a primjetan je napredak od kada boravi u vrtiću sa svojim vršnjacima.
Komunikacija na relaciji vaspitačica – roditelj je od ključne važnosti. Često vaspitačica otkrije roditelju nešto o njihovom djetetu što možda kod kuće nisu uočili. Roditelji ne treba da pružaju otpor, iako ima i takvih slučajeva. Npr. kada je u pitanju bojenje. To je neophodna aktivnost u vrtiću iz razloga što se kod djece razvija fina motorika.
Roditeljstvo je danas izazov. Previše zaštitnički se odnosi prema djetetu, popustljiv ili prestrog roditelj – nijedan od ovih stilova roditeljstva nije dobar, poručuju stručnjaci. Svaki od njih može da ostavi negativne posljedice po dijete – strah razdvajanja od roditelja ili pak djeca rukovode roditeljima. Granice se, ističu stručnjaci, moraju postaviti.
Nažalošt sve veći broj djece ima problema sa govorom. Roditelji treba da znaju da na zakašnjeli razvoj govora utiče i kakvu hranu jedu i žvaću, da li piju na slamku, do kada koriste cuclu i do kada piju mlijeko na flašicu. Savjeti su – djeca moraju žvakati svu hranu, eliminacija cucle i flašice iz upotrebe. U protivnom ostaju posljedice.
Statistika sistemastskih pregleda budućih prvačića je poražavajuća. Prije tri godine 51 odsto djece je trebalo logopedski tretman, a statistika od prošle i ove godine pokazala je da njih čak više od 60 odsto ima problema sa govorom.
(Tekst i foto: TV K3)