U Doboju je obilježena 109. godišnjica od internacije Srba u dobojski logor smrti. Ovaj logor je bio prvi koncentracioni logor u modernoj Evropi 20. vijeka. Kroz njega je prošlo vše od 45 hiljada Srba, a od tog broja njih više od 12 hiljada stradalo je mučeničkom smrću.
O zloglasnom dobojskom logoru Miloš Janković, porijeklom sa Sokoca slušao je u pričama od strica i komšije koji su preživjeli kazamat u Doboju. Imali su po 16,17 godina. Pričali su da su preživjeli golgotu,gladni i žedni bili su svjedoci potresnih mečeničkih scena. Ispričao je Miloš i kako su spjeli da se spasu.
Stradalnike u dobojskom logoru je Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve prošle godine proglasio novomučenicima Eparhije zvorničko-tuzlanske. Drugi put se dobojski mučenici slave kao svetitelji služenjem liturgije i lomljenjem slavskog kolača u Spomen-hramu Svetih apostola Petra i Pavla. Dobili su i ikonu. Osveštao ju je mitropolit zvorničko-tuzlanski Fotije.
Zloglasni logor smrti u Doboju formirala je austrougarska vlast u Prvom svjetskom ratu sa namjerom da razdvoje Srbe u Srbiji od Srba u BiH. Kroz dobojski logor je od njegovog osnivanja 27. decembra 1915. do 1917. godine prošlo više od 45 hiljada Srba, a među njima oko 17 hiljada žena i djece. Njih od 12 hiljada stradalo je mučeničkom smrću.
Dobojski logor je samo jedan od primjera stradalništva srpskog naroda tokom istorije. Kako je rečeno na obilježavanju godišnjice od internacije Srba u dobojski logor I dan danas srpski, stradalnički narod, koji je uvijek bio na pravoj strani istorije, trpi stralne pritiske. Nažalost, o ovom zloglasnom logoru malo se zna, ali iako je prošlo 109 godina kultura sjećanja i pamćenja se mora njegovati, prenositi na buduće generacije.
U čast žrtava logora podignut je spomenik i to na mjestu gdje se zloglasni logor i nalazio – u neposrednoj blizini željezničke stanice. Nakon liturgije i lomljenja kolača vijence i cvijeće na spomen- kosturnicu kod crkve Svetih apostola Petra i Pavla i na spomenik kod željezničke stanice položile su brojne delegacije.
(Tekst i foto: TV K3)