Narodna biblioteka „Branko Radičević“ iz Dervente bila je domaćin završne radionice za najmlađe čitaoce u okviru kampanje „Čitajmo zajedno“ koju od 2017. godine provodi Ministarstvo prosvjete i kulture RS.
Radionici su prisustvovali učenici osmog i devetog razreda OŠ „Nikola Tesla“, te četvrtog i petog razreda OŠ „19. april“.
Učenica Lara Marković kaže da rado čita, a osim obavezne lektire, voli da čita i klasična i romantična djela.
„Posljednja knjiga koju sam pročitala je „Kockar“ od Dostojevskog, a svidjela mi se i lektira „Lajanje na zvezde“. Mislim da čitanje zavisi od lične volje i interesovanja, i da svi samo trebaju pronaći koji žanr vole“, rekla je Markovićeva.
Čitanju je naklonjena i Teodora Đuraš.
„Rado čitam lektire, volim da čitam romane i neke akcione knjige, a imam i dosta stripova kod kuće. Mislim da mojoj generaciji najviše pažnju mogu da izazovu knjige kod kojih se na početku odmah dešava neka radnja“, rekla je Đuraševa.
Ovogodišnji moto kampanje je „Čitaj, budi bolji čovjek!“, a provodi se kako bi djeci ukazali na značaj čitanja i sve ono čemu čitanje knjiga doprinosi tokom njihovog odrastanja.
„Bili smo u Istočnom Sarajevu, Mrkonjić Gradu, Banjaluci i drugim lokalnim zajednicama, ali i na na Filološki fakultet u Banjaluci, i to kako bismo istu ovu kampanju predstavili i srednjoškolcima i studentima“, pojasnila je Tanja Đaković, pomoćnik ministra za kulturu RS.
Direktor derventske Biblioteke Mirjana Plisnić zahvalila je Ministarstvu prosvjete i kulture za priliku da derventski osnovci budu dio završne radionice kampanje.
Podsjetila je da imaju oko 4000 čitalaca i da redovno održavaju radionice za djecu i sve druge uzraste i profesije.
„Najviše čitaju djeca i penzioneri. Posebno ističem naše radionice za djecu predškolskog uzrasta, jer su to zapravo prvi kontakti djece sa bibliotekom. Dosta djece koji su pohađali te radionice su danas naši čitaoci, jer kroz tu aktivnost zavole knjigu i biblioteku“, rekla je Plisnić.
Radionice su vodile književnica Jelena Kojović- Tepić i profesor na Filološkom fakultetu u Banjaluci Sanja Macura.
Kroz ove kreativne radionice učenici su se upoznali sa svim blagodetima koje donosi čitanje, ali su imali priliku i pokazati svoj talenat.
„Tokom radionica smo primijetili da djecu, kada im na kreativan način prikažete šta im sve čitanje donosi, a to su razvoj inteligencije, kritičkog razmišljanja, lakši način da izraze svoje emocije, jako se brzo zainteresuju i probudi im se želja da posegnu za knjigom.
Jako je važno istaći da osim ministarstva koje preduzima važne korake za podizanje svijesti o kulturi čitanja, to isto čine i roditelji, nastavnici, vaspitači u vrtićima i to mora da bude sistemski“, rekla je Đakovićeva.
Kampanju „Čitajmo zajedno“ Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske organizuje od 2017. godine sa ciljem razvoja, promovisanja i popularizacije književnosti, čitanja, srpskog jezika i ćiriličkog pisma.
(TV K3)