Muzički dječiji festival „Raspjevani maj“ večeras je 11. put scenu derventskog Centra za kulturu obasjao talentima učenika osnovnih škola iz regije, kao i učenike iz ustanove koja nosi organizatorsku palicu festivala, Centra za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju „Budućnost“, uz goste iz Ruske Federacije.
Direktor Centra „Budućnost“ Vladan Popović podsjetio je da ovaj festival počiva na ideji da se izjednače mogućnosti djece sa smetnjama u razvoju i tipične djece.
-Učesnici su učenici osnovnih škola iz cijele regije, a ove godine imamo posebne goste iz Sankt Peterburga iz jedne od najstarijih škola u Evropi koja radi sa djecom sa oštećenjem vida „K.K. Grota“, a jedan njihov učenik će nastupiti u revijalnom dijelu – kazao je Popović dodavši da ova ustanova svake godine nastoji da poboljša i omasovi festival, u čemu i uspijeva.
-Učesnici se takmiče u dvije kategorije, viši i niži školski uzrast, a dolaze iz derventskih škola, te iz Doboja, Petrova, Broda, Stanara, Prnjavora i Liješća, a osim učenika iz ruske škole i njegove nastavnice koji će se predstaviti sa tri kompozicije, u revijalnom dijelu publika će imati priliku pogledati i nastup učenika „Branko Ćopić“ iz Prnjavora – kazala je saradnik u ovoj ustanovi Nataša Tintor.
Lijepa iskustva sa festivala ponijela je prošlogodišnja pobjednica Staška Milošević iz Broda.
-Obožavam ovakve manifestacije, prošle godine sam ovdje upoznala nove prijatelje i čula nove pjesme. Učestvovala sam i na Đurđevdanskom festivalu – rekla je ova učenica.
U posjeti Derventi povodom ovog festivala boravi i delegacija iz Ruske Federacije, a zamjenik direktora škole „K.K. Grota“ Marina Artamonova podsjetila je da saradnja između ove škole i „Budućnosti“ traje već neko vrijeme, a delegacija po treći put boravi u Derventi.
-Nastup učenika i nastavnice naše škole na ovom festivalu je kao poklon Derventi i Republici Srpskoj. Nadam se da će naša posjeta i učešće na ovoj manifestaciji poboljšati nivo festivala i doprinijeti da od sljedeće godine ponese status međunarodnog – kazala je Artamonova.
Manifestaciji je prisustvovao i pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite RS Vladimir Makarić.
-Prvi i jedini festival u Srpskoj u kojem učestvuju djeca sa smetnjama u razvoju ove godine ima još posebniji karakter, jer uključuje nastup učenika iz Sankt Peterburga zahvaljujući saradnji ministarstva, „Budućnosti“ i „K.K. Grota“. Ministarstvo pomaže Centar „Budućnost“ kroz različite aktivnosti i ovaj događaj – rekao je Makarić.
Festival se i ove godine odvija pod pokroviteljstvom grada, a gradonačelnik Igor Žunić istakao je značaj inkluzije koji nosi „Raspjevani maj“.
-Ova priča počela je skromno, a svake godine donosi neki ljepši vid, a siguran sam da će se festival, poslije ove godine kada smo ugostili predstavnike iz Rusije, popeti stepenicu više i postati internacionalni. Vrlo je važna sinergija i inkluzija između djece sa smetnjama i djece koja idu u redovnu nastavu, a ovaj festival pokazuje da su svi jednaki, imaju iste sposobnosti i talente – rekao je Žunić ocijenivši da ova jedinstvena manifestacija zaslužuje podršku svih.
Osim takmičarskog dijela koji je u dvije kategorije predstavio plesne i vokalne sposobnosti školaraca, festival je upotpunio i revijalni dio.
Izvor: TV K3/ Derventski list
Foto: Ivan Živković