U Hašanima, rodnom mjestu književnika Branka Ćopića u opštini Krupa na Uni, održana je 8. Književna kolonija “Rijeka misli” gdje je učestvovalo 15 pisaca iz Prijedora, Dervente, Banjaluke, Bosanske Krupe i Novog Grada.
Izvršni direktor teatra Scena iz Novog Grada i jedan od idejnih tvoraca književne kolonije Srećko Marčeta rekao je da je cilj ove manifestacije okupljanje nedovoljno afirmisanih pisaca.
“Svake godine okupljamo se u spomen-školi koju je pohađao Branko Ćopić što je za učesnike svojevrsno sveto mjesto koje sjeća na njega”, rekao je Marčeta.
Anela Sejarić-Vujinović prvi put je učestvovala u radu kolonije i nada se da će biti u Hašanima i ubuduće na ovakvim skupovima.
“Ćopić je pisac uz čija djela smo odrastali. Ja sam idejni tvorac žMajskih susretaž koji se 13 godina održavaju u Prijedoru i služe za promociju mladih pisaca. U Hašanima na književnoj koloniji takođe ima mladih pisaca pa ima sličnosti između ove dvije manifestacije”, izjavila je ona.
Edina Gerzić iz Bosanske Krupe takođe je prvi put ove godine učestvovala u radu kolonije.
“Za mene je Ćopić jedan od pisaca koji je izgradio naše djetinjstvo i treba da živi sjećanje na njega jer u njegovim djelima nema mržnje već samo istinske ljubavi što nam danas stvarno treba”, rekla je Gerzićeva.
Osim njih stihove su na poetskom času u spomen-školi “Branko Ćopić” govorili i Suzana Stupar, Aleksandra Marilović, Gordana Savić, Kristina Plavšić, Biljana Bera, Nikola Dakić, Zoran Plavšić i Irena Stanković.
Glumac dramske radionice “Branko Ćopić” iz Donjeg Dubovika Igor Kondić govorio je dio teksta predstave “Doživljaji mačka Toše” koji je adaptirao Srećko Marčeta, a Irena Stanković je za ovu priliku pripremila nekoliko aforizama iz Ćopićevog života koji su poslužili kao uvod u književni čas.
Učesnici kolonije posjetili su i mjesto gdje su ostaci Ćopićeve rodne kuće u Hašanima.
U sklopu Književne kolonije “Rijeka misli” održano je nekoliko radionica, a naredne sedmice će biti održano veče poezije.
(SRNA)