Izložba će biti otvorena do 15. januara u Modernoj galeriji “Јovo Ivanović” u Budvi, povodom 220 godina Crkve Svete Trojice u Starom gradu.
Direktor Muzeja žrtava genocida u Beogradu Bojan Arbutina istakao je da je izuzetno bitno da Јasenovac, koji je ključna identitetska tačka srpskog naroda u 20. vijeku “dođe do svakog” Srbina ma gdje živio.
– Јasenovac je taj simbol koji nas opominje i upozorava da smo mi tokom Drugog svjetskog rata preživjeli jedno od najvećih stradanja koje je u istoriografiji ostalo zapisano kao genocid nad srpskim narodom u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj – rekao je Arbutina.
Direktorka Muzeja i galerije u Budvi Lucija Đurašković naglasila je da ove ikone reflektuju umjetnički stil koji odiše toplinom nevinog i skoro dječijeg izraza, oformljenog kroz molitvu, u spomen i na spasenje nevinih žrtava.
– Blizina ovog stradalničkog mjesta, tuga, patnja i bol, koja je neizbrisivo emanirana iz njega, inspirisali su monahinju Mariju da Božijim darom ikonopisanja, ispunjena empatijom, u molitvi izobrazi i oživi sjećanja na nevine žrtve – istakla je Đuraškovićeva.
Starješina crkve Svetih novomučenika momišićkih u Podgorici sveštenik Pavle Božović govorio je juče na otvaranju izložbe o ikonama koje prikazuju svjetlost vaskrsenja i Božije ljubavi u najvećoj patnji i stradanju.