Samit je otvoren ceremonijom na kojoj su igrači izvodili tradicionalni ples australijskih Aboridžina, a zatim su lideri G20 imali neformalni sastanak i slikali se sa australijskim premijerom Tonijem Ebotom, prenosi TAS.
Na radnom sastanku koji je usledio, američki predsednik Barak Obama izjavio je da SAD, kao jedina supersila u svetu, predvodi svetsku zajednicu “u osudi ruske agresije u Ukrajini, kao i drugih pretnji”, navodi Rojters.
“Mi predvodimo svet u borbi protiv ebole u zapadnoj Africi i u pružanju otpora agresiji Rusije u Ukrajini, koja predstavlja pretnju po čitav svet, kao što smo videli u slučaju obaranja malezijskog putničkog aviona u istočnij Ukrajini”, poručio je Obama u govoru na samitu G20.
Nemačka kancelarka Anglea Merkel izjavila je da EU razmatra uvođenje novih finansijskih sankcija pojedincima u Rusiji zbog krize u Ukrajini, prenosi Rojters.
“Sadašnja situacija nije zadovoljavajuća. U ovom trenutku razmatramo proširenje sankcija na još neke osobe”, rekla je ona.
Pomoćnik za spoljnju politiku u Kremlju Jurij Ušakov je kazao da Rusija ne učestvuje u nedavnoj eskalaciji sukoba u jugoistočnoj Ukrajini i da podržava primenu prekida vatre dogovorenog u septembru u Minsku, preneo je Rojters.
“Mi ne učestvujemo u tome”, izjavio je Ušakov, dodajući da je Rusija razgovarala sa drugim liderima BRIK-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina).
“Svi oni su rekli da su sankcije nezakonite, da predstavljaju kršenje povelje UN i sprečavaju privredni oporavak. Mi nismo sami pokrenuli ovo pitanje. Ovi lideri su to sami rekli bez ikakvog signaliziranja sa naše strane”, rekao je Ušakov.
Obama je, takođe, rekao da bezbednosni poredak u Aziji ne sme biti zasnovan na “prisili ili zastrašivanju gde velike države maltretiraju male, već na savezima i međusobnoj bezbednosti”.
Lideri G20 su obećali da će zaustaviti epidemiju ebole u zapadnoj Africi, prenosi AFP.
“Članice G20 su rešene da učine sve što je neophodno da se zaustavi epidemija eoble i reši problem srednjoročnih ekonomskih i humanitarnih troškova ove epidemije”, poručili su lideri G20 u saopštenju sa samita.
Nekoliko zapadnih zemalja kritikovalo je sinoć Rusiju.
Američki predsednik Barak Obama izjavio je da se SAD protive “ruskoj agresiji u Ukrajini, jer to predstavlja pretnju celom svetu”.
Domaćin skupa, australijski premijer Toni Abot, optužio je ruskog predsednika Vladimira Putina da želi da obnovi “izgubljenu slavu carske Rusije i Sovjetskog Saveza”, dok je britanski premijer Dejvid Kameron rekao da Rusija “voli da napada manje zemlje”.
Abot je pokušao je da ublaži tenzije u Brizbejnu, gradu gde traju protesti protiv skupa, zamolivši lidere da se međusobno zovu imenom a ne prezimenom, kako bi se stvorila “toplija atmosfera”.
“Bilo bi lepo da se zovemo imenom, jer bez obzira na naša neslaganja, mislim da treba da među nama postoji više ljudske topline”, rekao je Abot.