Delegacija Boračke organizacije “Ilidžanski borac” danas je u porti Hrama Svetog Save u Blažuju prislužila svijeće i odala počast svim poginulim borcima Ilidže, povodom manifestacije “Dani odbrane Ilidže”, koja je trebalo da bude održana od danas do 14. maja i obilježavanja 28 godina od prvog napada takozvane Armije BiH na ovo sarajevsko naselje tada nastanjeno pretežno Srbima.
Predsjednik Boračke organizacije “Ilidžanski borac” Goran Šehovac naglasio je da je 22. april 1992. godine bio jedan od najtežih dana za Srpsku Ilidžu.
– Naše komšije kojima smo vjerovali su nas napali u jutarnjim časovima. Taj dan smo izgubili 12 naših saboraca, kako kaže naš sveštenik 12 apostola. Taj dan su Ilidžanci stali na branik i odbranili Ilidžu i Republiku Srpsku – rekao je Šehovac i dodao da su snage takozvane Armije BiH drugi put napale Ilidžu 14. maja iste godine.
On je naglasio da su tada Ilidžu odbranili njeni stanovnici, a ne neki dobrovoljci, kao što vlast u Federaciji BiH želi da prikaže, upitavši kako neko može izvršiti agresiju na teritoriju na kojoj je živio i gdje je branio svoje domove?
– Mi nimo tu da branimo svoju istoriju i Republiku Srpskom istinom, a ne lažima – poručio je Šehovac.
Šehovac je istakao da će sredstva koja su bila planirana za ovu manifestaciju iskoristiti za pomoć boračkim porodicama.
Predsjednik Skupštine grada Istočno Sarajevo Miroslav Lučić istakao je da nije istina što federalni mediji govore o opsadi Sarajeva.
– Nemoguće je da, ako su Srbi živjeli na Vrelu Bosne, Osijeku, Vreocima, Hadžićima, Lužanima, Nedžarićima, sami na sebe izvrše agresiju – naglasio je Lučić.
Načelnik opštine Istočna Ilidža Marinko Božović istakao je da ova lokalna zajednica ovaj datum i dalje obilježavati jer žrtve koje su pale za odbranu Republike Srpske i Istočne Ilidže nikad ne smiju biti zaboravljene.
Tog 22. aprila 1992. godine poginulo je 12 srpskih rodoljuba, a za odbranu Ilidže tokom odbrambeno-otadžbinskog rata život su položila 1.064 borca Vojske Republike Srpske.
Od poginulih 1.064 borca njih 560 bili su pripadnici Ilidžanske brigade koja je branila svoju teritoriju od napada iz pravaca Sarajeva, Hrasnice i Igmana.
Ilidžanska brigada bila je bastion Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske i dala je ogroman doprinos u odbrani Republike Srpske.
Ovdašnje srpsko stanovništvo je iseljeno nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma jer je odbranjeno prodručje pripalo Federaciji BiH, a sjećanje na podvig boraca i žrtve civila čuva i njeguje Boračka organizacija “Ilidžanski borac”.
SRNA