Kancelarija za veterinarstvo BiH uvela je zabranu kako bi se spriječilo širenje bolesti na domaće farme. Zabrana uvoza se ne odnosi na termički obrađene proizvode.
Zabrana se odnosi i na uvoz sjemena jajnih ćelija i embriona, svježe kože i krzna divljih preživara. Uvoz je zabranjen i godinu dana nakon što ove zemlje objave da su sanirale zaraznu bolest.
– Kontrolu vrši granična inspekcija u skladu sa uputstvom koji je izdala Kancelarija za veterinarstvo BiH, kaže Pavo Radić, pomoćnik direktora Kancelarije za veterinarstvo BiH.
Bolest se širi direktnim kontaktom, a prenose je i insekti. Ne prenosi se na ljude, ali može napraviti velike štete farmerima jer se oboljela grla uništavaju.
Ako se na pojedinim farmama primjenjuju biosigurnosne mjere , onda se virus neće širiti jer neće biti insekata , kontrolisan je ulaz , nema direktnog kontakta , onda ćemo farme i u zaraženom području da zaštitimo, naglasio je Drago Nedić, direktor Veterinarskog instituta “Dr Vaso Butozan’” Banjaluka.
Pojačane su i inspekcijske kontrole prometa robe.
– Od trenutka pojačanog nadzora mi do sada nismo imali slučajeva , čak ni sumnje a ni slučajeva gdje je potvrđeno prisustvo bolesti, kaže Duška Makivić, portparol u Inspektoratu RS.
Zabrana uvoza je donesena prije nego što se bolest pojavila na našim prostorima, a farmeri vjeruju da nema opasnosti za domaću proizvodnju. Manji uvoz će im, kažu, dobro doći.
– Da se naša proizvodnja, naša goveda prodaju po nekoj normalnoj cijeni , a ne kao što je to do sada slučaj 3,8 , 3.9 , za živu mjeru goveda što je ispod svake proizvođačke cijene, rekao je Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS.
Mjere opreza su neophodne , kažu u resornom ministarstvu. Od veterinara su zatražili da svakodnevno pažnju obrate na goveda, a stočare upozoravaju da hitno jave veterinaru ukoliko kod životinja primijete simptome kvrgave kože.
(RTRS)