U BiH moguće i tužbe zbog ukidanja pozamašnih naknada!

February 1, 2016, 8:55 am

Međutim, još je nejasno da li će se institucije BiH konačno moći pohvaliti uštedama, ili će, pak, izmjene proizvesti dodatne troškove, pa čak i sudske sporove!

Naime, prema izmijenjenom Zakonu o platama, sadašnja maksimalna mjesečna naknada je osnovica za platu, a to je 475 KM, dok su ranije pojedini članovi upravnih odbora primali i po nekoliko hiljada maraka. U tom smislu najviše su zarađivali eksperti u UO Uprave za indirektno oporezivanje, mjesečno po 3.200 KM (!), dok je naknada ministrima finansija bila oko 2.000 KM. Slična je situacija i sa članovima Vijeća RAK-a, Fiskalnog vijeća, savjetodavne grupe Fiskalnog vijeća i mnogim drugim.

Kako saznaju “Nezavisne”, većina institucija još nije donijela obavezne podzakonske akte, kako predviđa ovaj zakon, koji je, istina, ostavio i rok od 90 dana da se to uradi, nego su naknade jednostavno obustavljene i nisu isplaćene za decembar.

U kontaktima s pojedinim članovima UO može se čuti kako sada imaju sve argumente da svoje naknade “utuže”, odnosno, da ih dobiju na sudu.

U pojedinim slučajevima, međutim, naknade su propisane drugim zakonima, koji su sada u koliziji sa izmijenjenim Zakonom o platama, a na neke se institucije ovaj zakon ni ne primjenjuje, poput BHANS-a, gdje se takođe radi o isplatama u hiljadama KM. Nijedna institucija koja nije budžetski korisnik i finansira se od druge vrste prihoda ne mora primjenjivati “Arnautov zakon”.

Ivica Ćavar, projekt menadžer Centara civilnih inicijativa (CCI), koji godinama prati rad institucija BiH, kaže kako je očito “da mnogi koji su godinama naplaćivali i po nekoliko hiljada KM za rad u komisijama sada nisu spremni da se odreknu tih sredstava, iako su ih primali uz visoke plaće”.

“Ako neki od njih smatraju da su im povrijeđena prava – mogu se žaliti, mada nisam siguran da će biti onih koji će se žaliti. I ako su u pravu, neka im se onda retroaktivno isplate naknade, ali ne vidim da je sporno što su im ukinute”, smatra Ćavar.

Nezadovoljstvo su izrazili i u Vijeću RAK-a te su, prema riječima portparola Amele Odobašić, uputili urgenciju Ministarstvu finansija za isplatu naknada za decembar.

“Obrada je u toku i uskoro očekujemo isplatu”, potvrdila je ona.

U Ministarstvu finansija i trezora pojašnjavaju da je svaka institucija dužna da obračuna naknade u skladu s novim zakonom te da se ne isplaćuju naknade iznad limita od 475 KM.

“Obračun i isplatu naknada po osnovu rada u upravnim odborima, nadzornim i drugim radnim tijelima vrši Ministarstvo finansija i trezora, putem Centralnog sistema za obračun plata (COIP), na osnovu podataka koje je svaki budžetski korisnik evidentirao u ovom sistemu. Naknade za rad u UO, NO i drugim radnim tijelima, koje su do danas isplaćene za decembar 2015. putem ovog sistema, u pogledu visine usklađene su sa odredbama članka 39. Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH”, odgovorili su u petak iz MFT-a.

Naglašavaju da je poštivanje odredaba člana 39. stav (3) Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH, koji preciziraju uslove koji se moraju ispuniti da bi se isplatila naknada za rad, u isključivoj nadležnosti institucija BiH, na čiji se teret naknade i isplaćuju.

Nezavisne novine

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *