Savanović je istakao da se 5.280 civila i vojnika vode kao nestali, te da je do sada identifikovano 3.454 lica, uglavnom do 1. januara 2008. godine, do kada je Kancelarija za nestala lica u Republici Srpskoj radila taj posao.
Nakon toga je identifikacija prešla u nadležnost Instituta za nestala lica BiH i od tada pa do danas identifikovano je samo 30 žrtava rata srpske nacionalnosti i oko 600 nestalih Bošnjaka.
“Vladine i nevladine organizacije s pravom reaguju na neefikasnost, nezainteresovanost i političku zloupotebu Instituta”, rekao je novinarima Savanović, koji je i predsjednik Odbora Vlade Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
On je istakao da će Ministarstvo zajedno sa nevladinim organizacijama reagovati kako bi bila pokrenuta inicijativa da se Institut za nestala lica BiH “probudi iz sna” i vrati u okvire djelovanja, zbog kojeg je i osnovan.
Govoreći o obilježavanju odbrane zapadnih granica Srpske i BiH od hrvatske agresije, Savanović je naveo da je hrvatsko vojno i političko rukovodstvo namjeravalo da srpsko pitanje u BiH riješe kako je bilo riješeno i u Hrvatskoj.
“Vođeni tom logikom, oni su 17, 18. i 19. septembra 1995. godine izveli ofanzivu na zapadne granice Republike Srpske, od Kozarske Dubice, preko Novog Grada i Kostajnice do Gradiške, sa namjerom da dođu do Banjaluke, te da sa /takozvanom/ Armijom BiH protjeraju Srbe iz BiH”, rekao je Savanović.
On je naveo da su u tome spriječeni zahvaljujući hrabrim i nadljudskim naporima srpskih boraca, koji su zaustavili hrvatsku ofanzivu i protjerali hrvatske snage, koje su u jednom momentu prešle rijeku Unu i došle na srpsku teritoriju.
“U svemu tome bilo je velikih ljudskih žrtava i materijalnih razaranja. Poginulo je 111 ljudi, a procjene su da su opštine na zapadnoj granici imale štetu od oko 180 miliona KM”, rekao je Savanović.
On je napomenuo da je pitanje šta bi se desilo, te da li bi Republika Srpska danas postojala da ovaj potez nije uspješno odbranjen, a hrvatska vojska potisnuta tamo gdje joj je mjesto.
Savanović je istakao da se obilježavanjem ovog značajnog istorijskog datuma sprečava da se zaborave ove žrtve, a mlađim generacijama prenosi poruka da je ovaj prostor rovit i turbulentan, te da uvijek mora biti spreman na odbranu i jedinstvo.
Pomoćnik ministra rada i boračko invalidske zaštite Srpske Duško Milunović rekao je da je programom obilježavanja Dana nestalih i poginulih u odbrambeno-otadžbinskom ratu Srpske predviđeno da u petak, 15. septembra, u Hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci u 9.30 časova bude služen paratos poginulim i ubijenim borcima i civilima, a u 10.15 časova položeni vijenci na spomenik poginulim borcima na groblju “Sveti Pantelija”.
On je dodao da će vijenci na spomen kosturnici na Novom groblju biti položeni u 11.00 časova, a u 11.15 časova predviđeno je obraćanje zvaničnika.
U 11.35 časova biće položeni vijenci na spomenik “12 beba” na Novom groblju, dok će u 11.30 časova u Kulturnom centru “Banski dvor” biti predstavljena knjiga “Ne zaboravi voljena zemljo”.
Milunović je naveo da je programom obilježavanja odbrane zapadnih granica Srpske u Novom Gradu, u ponedjeljak, 18. septembra, u 10.00 časova planirano polaganje vijenaca na Centralnom spomeniku civilnim žrtvama rata u naselju Tunjice, a u 11.00 časova u Crkvi Svetih apostola Petra i Pavla biće služen parastos poginulim borcima.
Nakon toga, dodao je on, u 11.30 časova predviđeno je polaganje vijenaca na Centralnom spomen-obilježju poginulim borcima odbrambeno-otadžbinskog rata Novog Grada, te u 11.45 časova umjetnički program i obraćanje zvaničnika kod centralnog spomenika.
Konferenciji za novinare prisustvovao je i savjetnik ministra rada i boračko -invalidske zaštite Srpske general Milan Torbica.
(SRNA)