Uz podsjećanje na zločin, žrtve boli to što do danas odgovorni iz hrvatske vojske i policije, za etničko čišćenje nisu kažnjeni.
Prve dane avgusta 1995. godine u Krajini označili su zvuci artiljerijskog oružja hrvatskih snaga. Sa 138 hiljada 500 vojnika, 350 tenkova i 30 aviona, Hrvatska je napala Srbe Republike Srpske Krajine.
U nepreglednoj izbjegličkoj koloni koju je činilo više od 220 hiljada Srba, bila je i Mirjana Bogdanović. Slika trenutka u kojem napušta svoje Topusko, ni danas ne blijedi.
– Tuga, plač, djeca, nije bilo vode, bila je nesnosna vrućina. Ljudi su pošli, nisu znali kuda idu, gdje će stići. Najteže je bilo gledati tu malu nejač, sitnu djecu – sjeća se Mirjana.
Uz Mirjanu Bogdanović dio kolone bio je i Slobodan Perić. Oni, kao i ostatak preživjelih iz izbjegličke kolone danas uglavnom žive u Republici Srpskoj ili u Srbiji. Uništena ognjišta povremeno obilaze i ističu da je u njihovim selima, s protjerivanjem Srba,stao i život.
– Najprije su mi oteli stan i posao u Zagrebu, onda su spalili selo u kojem sam rođen, tamo je i danas paljevina, zarasla šikara… Ostalo je sve, moj život i moje porodice do tog vremena – priča Slobodan.
Za 1.869 poginulih u “Oluji” u Banjalučkom Hramu Hrista Spasitelja služen je parastos. Od tog broja još 745 ih se još vodi kao nestali. Iako je rat stao prije 24 godine, egzodus Srba u Hrvatskoj i danas traje.
– Niko ne bježi od dobra, bježi se od zla. Tako da će na ovom popisu koji će biti za dvije godine, popisu stanovništva biti domašena, a i premašena željena proekcija Tuđmana sa početka 1990. godinada će za sva vremena biti riješeno srpsko pitanje u Hrvatskoj kada ih bude manje od 3 odsto u ukupnoj populaciji – kaže Savo Štrbac, predsjednik Dokumentaciono- informacionog centra Veritas.
Za stradale u “Oluji” na banjalučkom “Perduvovom groblju” položeni su vijenci i održana tribina “Dani tuge i sjećanja”. Parastos za poginule služen je i u beogradskoj Crkvi Svetog Marka. Odatle poruka – “Oluja” je završni čin etničkog čišćenja srpskog naroda iz tadašnje Hrvatske i Tužilaštvo Srbije trebalo bi konačno da počne da procesuira
– Ne smijemo zaboraviti da je do majaka 1993. prema izvještaju generalnog sekretara Ujedinjenih nacija do tada bila protjerana 251 hiljada Srba. Imaju brojni dokazi da je strateški cilj Franje Tuđmana bio stvaranje etnički čiste države, bez ili sa što manje Srba – istakao je Miodrag Linta, predsjednik Odbora Skupštine Srbije za dijasporu i Srbe u regionu.
I pored čvrstih dokazs Haški sud u drugostepenom postupku, oslobodio je hrvatske generale koji su predvodili “Oluju” Antu Gotovinu i Mladena Markača. Ni dvadeset četiri godine nakon “Oluje”, etničkog čišćenja Srba iz Republike Srpske Krajine, odgovorni nisu procesuirani.
Izvor: RTRS