Protiv Bosne i Hercegovine i njenih institucija vode se tri arbitražna postupka s ukupnim odštetnim zahtjevima od oko milijardu i po maraka.
U ovaj zbir nije uračunato najmanje 100 miliona evra koje “Hrvatska elektroprivreda” (HEP) traži od BiH, a povodom njihovih prijeratnih ulaganja u Termoelektranu Gacko, i koje će najvjerovatnije morati dokazati takođe u arbitražnom postupku.
U Informaciji o pokrenutim arbitražnim postupcima protiv BiH, a koju je pripremilo Pravobranilaštvo BiH, o kojem bi trebalo da raspravljaju na narednom zasjedanju bh. parlamenta, navodi se kako je najveći spor težak 1.359.645.000 maraka i vodi se pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu (ICSID) po tužbi “Elektrogospodarstva Slovenije – Razvoj in inženiring”, a koji je pokrenut 2014. godine.
Slovenci, slično kao i Hrvati, traže da im se isplati odšteta na ime sredstava koja su uložili u izgradnju Termoelektrane Ugljevik prije rata, a koja je trebalo da im se vrate kroz isporuku struje do koje nije došlo, a sve po tadašnjem Sporazumu o recipročnom unapređenju i zaštiti investicija.
Ono što je zanimljivo je da je zbog nesuglasica na relaciji između BiH i RS u vezi s tim ko treba da uplati avans od 150.000 dolara za vođenje postupka to u međuvremenu uradila suprotna strana, tačnije tužilac.
BiH je tražila i da se postupak odvoji, te da se raspravlja prvo o nadležnosti centra, a zatim i o meritumu, što je odbijeno.
Drugi arbitražni postupak, koji se takođe vodi u ICSID u Vašingtonu, pokrenulo je preduzeće “Viaduct” iz Portoroža, koje traži 102 miliona maraka jer nije ispoštovan koncesioni ugovor prema kojem je Slovenci trebalo da grade dvije hidroelektrane na Vrbasu – Krupa i Banjaluka niska.
Pravobranilaštvo BiH je pokušalo da ospori nadležnost ICSID u ovom postupku, ali o tome će se raspravljati nakon formiranja arbitražnog suda, a cijeli postupak pokrenut u oktobru prošle godine se trenutno nalazi u svojevrsnom mirovanju.
U međuvremenu, Pravobranilaštvo je utvrdilo prijedlog sporazuma između Savjeta ministara BiH i Vlade RS o međusobnim pravima i obavezama u vezi s ovom arbitražom i u martu ga proslijedilo organima RS, a šta se s njim desilo, ostalo je nejasno.
Posljednji arbitražni postupak protiv BiH se vodi pred Stalnim arbitražnim sudom u Hagu, gdje preduzeće “Strabag” pokušava od Ministarstva komunikacija i prometa BiH da naplati odštetu do 1,25 miliona KM.
To pravo, kako smatraju, imaju na osnovu ugovora iz 2011. godine za izgradnju mosta na Savi kod Svilaja, a koji nije realizovan jer nisu ni uvedeni u posao.
Hrvatska, koja je takođe tužena, se, za razliku od BiH, na početku nagodila i isplatila 535.000 evra.
Mlađan Mandić, državni pravobranilac, kazao nam je kako će prvi od tri postupka koji se vode protiv BiH biti okončan već u oktobru ove godine.
U pitanju je onaj s najvećim odštetnim zahtjevom, tačnije po tužbi “Elektrodistribucije Slovenije”, a koji bi, prema njegovim riječima, trebalo da se završi u korist BiH.
Godinu dana kasnije na red bi trebalo da dođu tužbe “Viaducta” i “Strabaga”, za koje Mandić nema optimistične prognoze, pa smatra kako su velike šanse da ti procesi budu okončani na štetu BiH. Kada je najnoviji zahtjev HEP-a u pitanju, kaže da je sada ostavljen prostor od tri mjeseca kako bi se Hrvatska strana s Republikom Srpskom dogovorila o mirnom rješavanju spora, što on ne preporučuje.
“Smatram da bi to trebalo da ide na arbitražu jer te investicije ne potpadaju pod ugovor koji je sačinila BiH sa Slovenijom i Hrvatskom, a investicije su realizovane dok nijedna država nije bila formirana i dok su još bile federalne jedinice.
To je isti slučaj kao i s Ugljevikom, i u oba su isti advokati”, kazao je Mandić. Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kazao je ranije da su neke arbitraže mogle da se izbjegnu, kao što je ona u vezi s termoelektranom Ugljevik, jer je, kako je rekao, sudski postupak trebalo da završi prije više godina u RS.
“Da je sudski postupak završen u RS, u nadležnim pravosudnim institucijama u BiH vjerovatno ne bi ni došlo do pitanja arbitraže, kao ni zahtjeva za odštetu od 1,5 milijardi KM”, zaključio je Šarović.
Potražioci Tražena odšteta
“Elektrogospodarstvo Slovenije” 1.359.645.000
“Hrvatska elektroprivreda” 195.000.000
“Viaduct”, Portorož 102.000.000
“Strabag Ag” 1.252.412
——————————————————————————————–
Nezavisne