“Postoji predmet i predmet je u radu. Više informacija i detalja ne možemo davati”, rečeno je “Nezavisnim” u Tužilaštvu BiH.
Istraga o ovom slučaju u Tužilaštvu BiH vodi se već godinama, a kako nam je pojašnjeno iz nekoliko izvora, ta istraga ranije nije mogla biti okončana iz razloga što nije bilo nikakve štete po budžet ili BiH. Sada, kako pojašnjavaju, stvoreni su svi preduslovi da se optuže oni koji su doveli do toga da budžet bude oštećen za 642.263 evra ili 1.256.139 KM.
“Istraga se vodila ranije i čekalo se da se okonča spor, jer do presude arbitražnog suda nije bilo nikakve štete po BiH, tako da se optužnica nije ni mogla napisati. Tender zbog kojeg će BiH ostati bez više od 1,2 miliona KM raspisan je bez minimuma dokumentacije, čak bez glavnog projekta, iako se znalo da je bez njega nemoguće dobiti građevinsku dozvolu. Pored glavnog projekta, za apliciranje za građevinsku dozvolu treba vam još 27 dokumenata i već tada se znalo da od tog posla neće biti ništa”, ispričao je izvor “Nezavisnih”.
Inače, prvi tender za izgradnju mosta na rijeci Savi kod Svilaja, zbog kojeg BiH i treba da plati austrijskom “Štrabagu” 1,2 miliona KM, raspisan je 2011. godine u vrijeme dok je Ministarstvom transporta i komunikacija BiH rukovodio Rudo Vidović. Pored Vidovića, u raspisivanju tendera učestvovala je i Jedinica za implementaciju projekta “Autocesta na koridoru 5c”, na čijem čelu je bio Namik Kupusović.
Na tom tenderu, s ponudom od 21 milion evra, pobijedila je austrijska kompanija “Štrabag”, a ugovor s njom potpisao je upravo Vidović, te tadašnji predsjednik Uprave “Hrvatskih autocesta” iz Hrvatske Stjepko Boban. Ugovorom je bilo definisano da u posao budu uvedeni u roku od 180 dana, što se na kraju nije desilo, a samo dan nakon isteka tog roka “Štrabag” pokreće spor protiv BiH i Hrvatske, tražeći da im se plate penali jer nisu na vrijeme uvedeni u posao.
Za razliku od BiH, Hrvatska je prihvatila ponudu “Štrabaga” i bez arbitraže pristala da im isplati novac, što je, kako se sada ispostavilo nakon odluke arbitražnog suda, bio dobar potez.
Odluku da BiH ne isplaćuje novac “Štrabagu”, već da ide na arbitražu, donio je Damir Hadžić, tadašnji ministar transporta i komunikacija BiH, koji je na jednoj od sjednica Savjeta ministara BiH insistirao na tome da se ide na arbitražu i da se procesuiraju odgovorni koji su doveli do toga.
“Arbitražne presude su konačne i izvršne i nema nikakvih žalbi, ali teško je taj novac naplatiti jer ne postoji mehanizam naplate tih presuda”, rekao je “Nezavisnim” juče Mlađan Mandić, pravobranilac BiH.
Zanimljivo je da su se Hrvatska i BiH nakon što je “Štrabag” odustao od posla dogovorile da posao dodijele firmi “Viadukt” iz Zagreba, s tim da je dogovoreno da pola posla pripadne zeničkoj kompaniji “Metalno”. Međutim, na to nisu htjeli pristati EBRD i EIB, koji su insistirali na novom tenderu. Na drugom ponovljenom tenderu, koji je završen u martu 2013. godine, posao je dodijeljen ponovo “Viaduktu”, iako je za milion KM bio skuplji od pojedinih ponuđača, zbog čega je poništen i taj drugi tender, a tek na trećem posao je dodijeljen ponovo “Viaduktu”, koji je zajedno sa GP “Hering” iz Širokog Brijega i započeo gradnju tog mosta, ali je u međuvremenu zbog blokade računa i teške situacije na kraju odustao od tog posla.
Radovi na mostu kod Svilaja, vrijedni više od 22 miliona evra, počeli su polovinom septembra 2016. godine. Ako sve bude kako je planirano, taj most bi trebalo da bude završen već krajem iduće godine.
Nezavisne novine